Back to top
Back to top
Back to top

Heuschrecke in Category "Natural Food › Herbs & Spices › Pepper › Black". Sorting: Product Name Alphabetically:

Heuschrecke Organic Black Pepper ground

: Unit: 450 g: Price: 20,49 Euro: Base Price: 1 kg = 45,53 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 501 g...
: Description (shortened):

in the big 450 g container. Made from the unripe, dried berries of the pepper bush. Its aromatic heat makes black pepper a versatile all-purpose spice. It is particularly wonderful for enhancing spicy dishes. For that final touch to egg dishes, soups, sauces, or meat and fish...

Heuschrecke Organic Black Pepper whole

: Unit: 440 g: Price: 20,49 Euro: Base Price: 1 kg = 46,57 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 498 g...
: Description (shortened):

in the big 440 g container. The unripe pepper fruits are harvested, then briefly immersed in boiling water and subsequently dried a traditional process that gives the pepper its characteristic aroma and intense heat. As a versatile all-purpose spice, it develops its full flavour best when freshly ground or crushed ideally added to the dish just be...

Heuschrecke Organic Black Pepper, whole

: Unit: 50 g: Price: 3,69 Euro: Base Price: 1 kg = 73,80 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 58 g...
: Description (shortened):

The unripe pepper fruits are harvested, then briefly immersed in boiling water and subsequently dried a traditional process that gives the pepper its characteristic aroma and intense heat. As a versatile all-purpose spice, it develops its full flavour best when freshly ground or crushed. Ideally added to the dish just before serving...

Scroll to Top