Back to top
Back to top
Back to top

Heuschrecke in Category "Natural Food › Herbs & Spices › Pepper". Sorting: Product Name Alphabetically:

Heuschrecke Organic Black Pepper ground

: Unit: 450 g: Price: 20,49 Euro: Base Price: 1 kg = 45,53 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 501 g...
: Description (shortened):

in the big 450 g container. Made from the unripe, dried berries of the pepper bush. Its aromatic heat makes black pepper a versatile all-purpose spice. It is particularly wonderful for enhancing spicy dishes. For that final touch to egg dishes, soups, sauces, or meat and fish...

Heuschrecke Organic Black Pepper whole

: Unit: 440 g: Price: 20,49 Euro: Base Price: 1 kg = 46,57 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 498 g...
: Description (shortened):

in the big 440 g container. The unripe pepper fruits are harvested, then briefly immersed in boiling water and subsequently dried a traditional process that gives the pepper its characteristic aroma and intense heat. As a versatile all-purpose spice, it develops its full flavour best when freshly ground or crushed ideally added to the dish just be...

Heuschrecke Organic Black Pepper, whole

: Unit: 50 g: Price: 3,69 Euro: Base Price: 1 kg = 73,80 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 58 g...
: Description (shortened):

The unripe pepper fruits are harvested, then briefly immersed in boiling water and subsequently dried a traditional process that gives the pepper its characteristic aroma and intense heat. As a versatile all-purpose spice, it develops its full flavour best when freshly ground or crushed. Ideally added to the dish just before serving...

Heuschrecke Organic Colorful Pepper, whole

: Unit: 50 g: Price: 3,89 Euro: Base Price: 1 kg = 77,80 Euro: Availability: 5 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 58 g...
: Description (shortened):

A mildly spicy, aromatic blend of black, white, pink and green peppercorns. When ground or crushed in a mortar, the essential oils release a complex array of flavours. Enjoy the well-balanced harmony of robust heat and fruity, slightly sweet notes...

Heuschrecke Organic Ground Lemon Pepper

: Unit: 30 g: Price: 3,39 Euro: Base Price: 1 kg = 113,00 Euro: Availability: 3 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 44 g...
: Description (shortened):

A zesty, lemony blend of white, black and green pepper with lemon zest, lemongrass and lemon myrtle. The tangy, fruity yet pleasantly peppery and spicy notes of lemon pepper not only complement Asian dishes, but also enhance salad dressings, cheeses and desserts...

Heuschrecke Organic Tellicherry Pepper, black, whole

: Unit: 50 g: Price: 3,49 Euro: Base Price: 1 kg = 69,80 Euro: Availability: 3 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 58 g...
: Description (shortened):

Traditional Karimunda variety. What makes Tellicherry pepper special are its large peppercorns and its aromatic heat, with warm, nutty and delicate fruity notes. TGSEB is the abbreviation for Tellicherry Garbled Special Extra Bold. The designation stands for a particularly careful selection of the thickest and finest pepper berries...

Scroll to Top