: Enhet: 50 g: Pris: 4,07 Euro: Grundpris: 1 kg = 81,40 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den torsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 58 g...
: Beskrivning (förkortad):
En milt kryddig, aromatisk blandning av svarta, vita, rosa och gröna pepparkorn. När de mals eller krossas i en mortel frigör de eteriska oljorna en komplex smakpalett. Njut av den välbalanserade harmonin mellan kraftfull hetta och fruktiga, lätt söta toner...
: Enhet: 30 g: Pris: 3,55 Euro: Grundpris: 1 kg = 118,33 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den torsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 44 g...
: Beskrivning (förkortad):
En frisk, citronaktig blandning av vit, svart och grön peppar med citronskal, citrongräs och citronmyrta. De syrliga, fruktiga men samtidigt behagligt peppriga och kryddiga tonerna i citronpeppar passar inte bara utmärkt till asiatiska rätter, utan lyfter även salladsdressingar, ostar och desserter...
: Enhet: 50 g: Pris: 3,86 Euro: Grundpris: 1 kg = 77,20 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den torsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 58 g...
: Beskrivning (förkortad):
De omogna pepparfrukterna skördas, doppas kort i kokande vatten och torkas därefter en traditionell process som ger pepparn dess karakteristiska doft och intensiva hetta. Som en mångsidig krydda som passar till allt kommer dess fulla smak bäst till sin rätt när den är nymald eller krossad. Tillsätt helst i maträtten strax före servering...
: Enhet: 440 g: Pris: 21,45 Euro: Grundpris: 1 kg = 48,75 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den torsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 498 g...
: Beskrivning (förkortad):
i den stora förpackningen på 440 g. De omogna pepparfrukterna skördas, doppas sedan kort i kokande vatten och torkas därefter en traditionell process som ger pepparn dess karakteristiska arom och intensiva hetta. Som en mångsidig allroundkrydda kommer dess fulla smak bäst till sin rätt när den är nymald eller krossad helst tillsatt i maträtten strax för...
: Enhet: 450 g: Pris: 21,45 Euro: Grundpris: 1 kg = 47,67 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den torsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 501 g...
: Beskrivning (förkortad):
i den stora förpackningen på 450 g. Tillverkad av omogna, torkade bär från pepparbusken. Den aromatiska hetten gör svartpeppar till en mångsidig krydda som passar till allt. Den är särskilt utmärkt för att framhäva kryddiga rätter. För den sista touchen till äggrätter, soppor, såser eller kött och fisk...
: Enhet: 50 g: Pris: 3,65 Euro: Grundpris: 1 kg = 73,00 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den torsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 58 g...
: Beskrivning (förkortad):
Traditionell sort från Karimunda. Det som gör Tellicherry-peppar så speciell är de stora pepparkornen och den aromatiska hettan, med varma, nötiga och delikata fruktiga toner. TGSEB är en förkortning för Tellicherry Garbled Special Extra Bold. Beteckningen står för ett särskilt noggrant urval av de tjockaste och finaste pepparkornen...