: Unit: 200 ml: Price: 1,89 Euro: Base Price: 1 l = 9,45 Euro: Availability: 11 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 244 g...
: Description (shortened):
in the 200 ml can for single-person households and recipes requiring a small amount of coconut milk. With 22% fat, contains just two ingredients: water and 60% coconut. The coconut milk is processed and bottled in Sri Lanka. Ideal for Asian and Middle Eastern cuisine, for enhancing soups and sauces, and for cakes and desserts...
: Unit: 400 ml: Price: 2,89 Euro: Base Price: 1 l = 7,23 Euro: Availability: 5 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 458 g...
: Description (shortened):
With 22% fat, contains just two ingredients: water and 60% coconut. The coconut milk is processed and bottled in Sri Lanka. Ideal for Asian and Middle Eastern cuisine, for enhancing soups and sauces, and for cakes and desserts...
: Unit: 400 ml: Price: 2,29 Euro: Base Price: 1 l = 5,73 Euro: Availability: 5 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 463 g...
: Description (shortened):
In Sri Lanka, coconuts are still processed by hand using traditional methods. First, after harvesting, the thick green fibrous husk is removed from the coconuts. To reach the white flesh, the hard shell is cracked open and the thin brown skin is carefully peeled away with a knife. Every step of this process involves labour-intensive manual work. The whit...