: Enhet: 200 ml: Pris: 1,86 Euro: Grundpris: 1 l = 9,30 Euro: Tillgänglighet: 11 st. i lager, Skickad den torsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 244 g...
: Beskrivning (förkortad):
i 200 ml-burk, perfekt för enpersonshushåll och recept där det krävs en liten mängd kokosmjölk. Med 22 % fett innehåller den endast två ingredienser: vatten och 60 % kokos. Kokosmjölken bearbetas och tappas på flaska i Sri Lanka. Perfekt för asiatisk och mellanösterninspirerad matlagning, för att ge extra smak åt soppor och såser samt till kakor och desserter...
: Enhet: 400 ml: Pris: 2,85 Euro: Grundpris: 1 l = 7,13 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den torsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 458 g...
: Beskrivning (förkortad):
Med en fetthalt på 22 % innehåller den endast två ingredienser: vatten och 60 % kokosnöt. Kokosmjölken tillverkas och tappas på flaska i Sri Lanka. Perfekt för asiatisk och mellanösterninspirerad matlagning, för att ge extra smak åt soppor och såser samt till kakor och desserter...
: Enhet: 400 ml: Pris: 2,26 Euro: Grundpris: 1 l = 5,65 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den torsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 463 g...
: Beskrivning (förkortad):
På Sri Lanka bearbetas kokosnötter fortfarande för hand enligt traditionella metoder. Efter skörden avlägsnas först det tjocka, gröna, fibrösa skalet från kokosnötterna. För att komma åt det vita köttet knäcks det hårda skalet upp och det tunna bruna höljet skalar man försiktigt bort med en kniv. Varje steg i denna process innebär arbetsintensivt manuell...