Tilbage til toppen
Tilbage til toppen
Tilbage til toppen

bioladen i kategorien "Naturkost › Frugt & grøntsager › Kokosmælk". Sortering: Produktnavn alfabetisk:

bioladen Øko kokosmælk

: Enhed: 200 ml: Pris: 2,21 Euro: Grundpris: 1 l = 11,05 Euro: Tilgængelighed: 11 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 244 g...
: Beskrivelse (forkortet):

i 200 ml-dåsen til enlige husholdninger og opskrifter, der kræver en lille mængde kokosmælk. Med et fedtindhold på 22 % indeholder den kun to ingredienser: vand og 60 % kokos. Kokosmælken forarbejdes og tappes på Sri Lanka. Ideel til asiatisk og mellemøstlig madlavning, til at give suppe og saucer ekstra smag samt til kager og desserter...

bioladen Øko kokosmælk

: Enhed: 400 ml: Pris: 3,38 Euro: Grundpris: 1 l = 8,45 Euro: Tilgængelighed: 5 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 458 g...
: Beskrivelse (forkortet):

Med et fedtindhold på 22 % indeholder den kun to ingredienser: vand og 60 % kokos. Kokosmælken forarbejdes og tappes på flaske i Sri Lanka. Ideel til asiatisk og mellemøstlig madlavning, til at give suppe og saucer ekstra smag samt til kager og desserter...

bioladen Øko Kokosmælk Light

: Enhed: 400 ml: Pris: 2,68 Euro: Grundpris: 1 l = 6,70 Euro: Tilgængelighed: 5 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 463 g...
: Beskrivelse (forkortet):

I Sri Lanka forarbejdes kokosnødder stadig manuelt efter traditionelle metoder. Først fjernes den tykke, grønne, fibrøse skal fra kokosnødderne efter høsten. For at komme til det hvide kød knækkes den hårde skal op, og den tynde, brune skal skrælles forsigtigt af med en kniv. Hvert trin i denne proces indebærer arbejdskrævende manuelt arbejde. Det hvide k...

Scroll til toppen