Back to top
Back to top
Back to top

bioladen in Category "Natural Food › Baking › Sweetening". Sorting: Product Name Alphabetically:

bioladen Organic Agave Syrup

: Unit: 720 ml: Price: 10,91 Euro: Base Price: 1 l = 15,15 Euro: Availability: 4 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 1,3 kg...
: Description (shortened):

in a family-sized 720 ml glas. The agave syrup is extracted from the heart of the blue agave, which grows in the subtropical landscape of Mexico. It lends food and drinks a pleasant sweetness with a subtle hint of caramel...

bioladen Organic Agave Syrup, Dispenser

: Unit: 180 ml: Price: 3,44 Euro: Base Price: 1 l = 19,11 Euro: Availability: 6 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 282 g...
: Description (shortened):

in a squeezeable dispenser. The agave syrup is extracted from the heart of the blue agave, which grows in the subtropical landscape of Mexico. It lends food and drinks a pleasant sweetness with a subtle hint of caramel...

bioladen Organic Agave Syrup, Dispenser

: Unit: 360 ml: Price: 5,74 Euro: Base Price: 1 l = 15,94 Euro: Availability: 6 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 538 g...
: Description (shortened):

in a squeezeable, family-sized 500g dispenser. The agave syrup is extracted from the heart of the blue agave, which grows in the subtropical landscape of Mexico. It lends food and drinks a pleasant sweetness with a subtle hint of caramel...

bioladen Organic Beet Sugar

: Unit: 1000 g: Price: 4,24 Euro: Base Price: 1 kg = 4,24 Euro: Availability: Already backordered - Available again soon: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 1,0 kg...
: Description (shortened):

Grown in German fields, this sugar comes from organic sugar beets and works as an all-purpose sweetener for any recipe. Beet cultivation brings real benefits to grain farms, as the plant naturally breaks up crop rotation cycles. Its deep roots loosen the soil for the next crop, while the nutrient-rich beet leaves stay behind in the field to enrich it further. A ...

bioladen Organic Maple Syrup Grade A

: Unit: 250 ml: Price: 6,89 Euro: Base Price: 1 l = 27,56 Euro: Availability: 5 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 568 g...
: Description (shortened):

Light, golden-coloured maple syrup with a delicate, mild flavour. Maple syrup is the boiled-down sap of the sugar maple. The differences between the various grades of maple syrup relate to colour, flavour and intended use. The mild, light, golden-coloured Grade A maple syrup goes well with pancakes, waffles and ice cream. The strong caramel flavour of t...

bioladen Organic Maple Syrup Grade C

: Unit: 250 ml: Price: 6,89 Euro: Base Price: 1 l = 27,56 Euro: Availability: 3 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 568 g...
: Description (shortened):

Dark, amber maple syrup with a strong, caramelized flavor. Maple syrup is the boiled-down sap of the sugar maple. The differences between the various grades of maple syrup relate to colour, flavour and intended use. The mild, light, golden-coloured Grade A maple syrup goes well with pancakes, waffles and ice cream. The strong caramel flavour of the dark...

Scroll to Top