Tillbaka till toppen
Tillbaka till toppen
Tillbaka till toppen

Alla produkter i kategorin "Naturkost › Örter & kryddor › Kryddor". Sortering: Produktnamn alfabetiskt. Aktuell sida: 6:

Herbaria Eko hela kumminfrön

: Enhet: 50 g: Pris: 8,36 Euro: Grundpris: 1 kg = 167,20 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 98 g...
: Beskrivning (förkortad):

Kummin är synonymt med äkta smak och kulinarisk mångfald. Det är oumbärligt i kök världen över och djupt rotat i Mellanösterns tradition. Njut av dess varma, kryddiga doft med subtilt söta, lätt bittra och milt pikanta toner. När kummin rostas avslöjar den sitt fulla aromatiska spektrum med inslag av nötter. Den passar utmärkt till indiska, arabiska och ...

Herbaria Eko koriander hel, kryddburk

: Enhet: 40 g: Pris: 5,85 Euro: Grundpris: 1 kg = 146,25 Euro: Tillgänglighet: 1 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 109 g...
: Beskrivning (förkortad):

är hela ekologiska korianderfrön. Det är nästan omöjligt att föreställa sig bröd eller bakverk utan den intensiva doften av korianderfrön. Men kryddan är också mycket viktig i det asiatiska köket. Aromen av koriander utvecklas bäst om fröna rostas lätt före användning...

Herbaria Eko kummin hel, skakapparat

: Enhet: 40 g: Pris: 5,01 Euro: Grundpris: 1 kg = 125,25 Euro: Tillgänglighet: 7 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 147 g...
: Beskrivning (förkortad):

i glasskakaren. Kummin används främst för hjärtliga rätter. Oavsett om det är stekt fläsk, bröd eller surkål. Kummin ger rätterna en omisskännlig, något varm till bittersöt arom...

Herbaria Eko Kummin hel, skakapparat

: Enhet: 35 g: Pris: 5,01 Euro: Grundpris: 1 kg = 143,14 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 143 g...
: Beskrivning (förkortad):

i glas-shakern. Kummin blandar sig väl med andra exotiska kryddor. För orientaliska rätter som hummus och falafel. Med sin aromatiska smak passar kummin också bra till indiska och asiatiska rätter som chutneys, couscous, grytor eller chili con carne...

Herbaria Eko Saffran mald

: Enhet: 0,5 g: Pris: 10,25 Euro: Grundpris: 1 kg = 20.500,00 Euro: Tillgänglighet: 9 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 71 g...
: Beskrivning (förkortad):

Saffran är en av de dyraste kryddorna och bör därför användas sparsamt. En liten nypa av den dyrbara kryddan räcker för att ge rätter den omisskännliga doften av saffran...

Herbaria Eko Saffranstrådar

: Enhet: 0,5 g: Pris: 10,25 Euro: Grundpris: 1 kg = 20.500,00 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 72 g...
: Beskrivning (förkortad):

Saffran är en av de dyraste kryddorna i världen. Endast ett fåtal av de rödorangea trådarna behövs för att ge måltiden en aromatisk, lätt kryddig smak. Den känsliga kryddan förfinar både salta och söta måltider...

Herbaria Eko söt paprika

: Enhet: 65 g: Pris: 10,25 Euro: Grundpris: 1 kg = 157,69 Euro: Tillgänglighet: 8 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 112 g...
: Beskrivning (förkortad):

En rubinröd färg och en varm, fruktig doft, perfekt till gulasch, grytor, soppor, grönsaksrätter och osträtter. Njut av den välbalanserade smakprofilen med inslag av mogen paprika och en subtil naturlig sötma. I smaken utvecklas en mild, fruktig djup med subtila jordiga undertoner. Detta ekologiska paprikapulver smälter delikat i varm olja och löses fruktigt ...

Herbaria Eko svart kummin hel, skakapparat

: Enhet: 40 g: Pris: 5,01 Euro: Grundpris: 1 kg = 125,25 Euro: Tillgänglighet: 7 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 143 g...
: Beskrivning (förkortad):

i glasskakaren. Svartkummin är utbredd i södra Europa, Nordafrika och Mellanöstern. Smaken beskrivs ofta som något bitter och nötaktig. Svartkummin passar utmärkt som smaksättare på tunnbröd, orientaliska rätter, indiska curryrätter eller som topping i skålar och dippsåser...

Heuschrecke Eko bitter kryddblandning

: Enhet: 20 g: Pris: 3,13 Euro: Grundpris: 1 kg = 156,50 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 34 g...
: Beskrivning (förkortad):

En aromatisk, bitter blandning av sju örter baserad på ett recept av Bertrand Heidelberger, en örtkännare från 1800-talet. Njut av samspelet mellan de olika bittra ämnena som finns i libbstickrot, fänkål, kummin, enbär, anis, rölleka och malört. Perfekt för att balansera kryddstarka rätter...

Heuschrecke Eko enbär, hela

: Enhet: 30 g: Pris: 3,03 Euro: Grundpris: 1 kg = 101,00 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 38 g...
: Beskrivning (förkortad):

En klassisk krydda till marinader, gulasch, vilträtter och surkål. De främsta skillnaderna mellan hela och malda enbär ligger i hur länge smaken håller i sig och deras användning i matlagningen. Hela enbär avger sin arom gradvis under tillagningen. Den kryddiga, balsamiska och sötbittera smaken från de eteriska oljorna bevaras längre. Den delikata aromen försvi...

Heuschrecke Eko fänkål, hel

: Enhet: 75 g: Pris: 3,86 Euro: Grundpris: 1 kg = 51,47 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 82 g...
: Beskrivning (förkortad):

En milt aromatisk blandning av ljus, söt fänkål och mörk Berfena-fänkål. När den krossas lätt i en mortel frigörs de eteriska oljorna från den söta och den bittra fänkålen särskilt väl...

Heuschrecke Eko hel svart kummin

: Enhet: 50 g: Pris: 3,76 Euro: Grundpris: 1 kg = 75,20 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 58 g...
: Beskrivning (förkortad):

Den kryddiga och lätt bitter-heta svarta kumminen är en traditionell medelhavskrydda med en karvliknande karaktär. Den ger en delikat smak åt lamm, fågel och fisk, men är också mycket uppskattad i soppor, såser, grönsaker och baljväxter, liksom som krydda till bröd. Den visar till och med sin mångsidighet i chutneys, desserter eller som en värmande te...

Heuschrecke Eko hela fenugreekfrön

: Enhet: 75 g: Pris: 3,44 Euro: Grundpris: 1 kg = 45,87 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 82 g...
: Beskrivning (förkortad):

De små, guldbruna fenugreekfröna är en klassisk ingrediens i utsökta curryrätter. De ger fisk, kött, grytor och salta bakverk en rik, kryddig smakdjup. När de rostas kort i en torr stekpanna frigör de sin aptitretande doft samtidigt som de förlorar sin naturliga bitterhet. Oavsett om de mals färskt i en handkvarn eller blötläggs och krossas för han...

Heuschrecke Eko hela kryddnejlikor

: Enhet: 30 g: Pris: 3,44 Euro: Grundpris: 1 kg = 114,67 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 37 g...
: Beskrivning (förkortad):

Hela kryddnejlikor, som är de torkade knopparna från kryddnejliksträdet, ger köket en varm, syrlig och söt doft. Deras intensiva doft ger rödkål, kötträtter eller kompott en karakteristisk smakdjup. De bidrar också med sin värmande effekt till vinterglögg och skapar en stämningsfull doft...

Heuschrecke Eko hela kumminfrön

: Enhet: 50 g: Pris: 2,92 Euro: Grundpris: 1 kg = 58,40 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 59 g...
: Beskrivning (förkortad):

Tack vare sitt höga innehåll av eteriska oljor utvecklar hela kumminfrön en intensiv, karakteristisk doft som på ett traditionellt sätt kompletterar mustiga rätter. Kummin ger en kryddig ton till kål, stekar, potatis och surkål, liksom till baljväxter och kvarg. Det har också länge varit en vanlig ingrediens i bröd...

Heuschrecke Eko kummin, hel

: Enhet: 50 g: Pris: 4,18 Euro: Grundpris: 1 kg = 83,60 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 58 g...
: Beskrivning (förkortad):

Till skillnad från malen kummin bevaras de eteriska oljorna i hela Heuschrecke-kumminfrön längre. Skillnaderna mellan hela och malda kumminfrön ligger främst i smakens hållbarhet och deras användning i matlagningen. Den starkt aromatiska, skarpa och lätt bittra smaken passar utmärkt till grönsaker, kött, fisk och soppor i det medelhavsinspirerade och indiska kö...

Heuschrecke Eko kummin, malen

: Enhet: 50 g: Pris: 4,39 Euro: Grundpris: 1 kg = 87,80 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 58 g...
: Beskrivning (förkortad):

De främsta skillnaderna mellan hel och malen kummin ligger i smakens varaktighet och användning i matlagningen. Malen kummin kan användas direkt och fördelar sin smak jämnt. Dess starkt aromatiska, skarpa och bittra smak gör den till en ingrediens i många kryddblandningar...

Heuschrecke Eko malen cayennepeppar

: Enhet: 30 g: Pris: 3,65 Euro: Grundpris: 1 kg = 121,67 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 44 g...
: Beskrivning (förkortad):

Extremt stark, malen bird’s eye-chili med en styrka på cirka 81 000 SHU. Som jämförelse: söt paprika har 100 till 500 SHU, vanlig Tabascosås 2 500 till 5 000 SHU och jalapeños 2 500 till 8 000 Scoville-enheter...

Heuschrecke Eko malen gurkmeja

: Enhet: 30 g: Pris: 2,71 Euro: Grundpris: 1 kg = 90,33 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 44 g...
: Beskrivning (förkortad):

En kryddig, något bitter och skarp, gul färgande krydda av sorten Alleppy. Heuschreckes rhizom är inte en rot, utan en förtjockad skott som växer under jord. Alleppy-gurkmeja har fått sitt namn efter hamnstaden Alappuzha tidigare Alleppey i den sydindiska delstaten Kerala. Den imponerar med sin klarorange-gula färg, en intensiv, jordig doft och subtil...

Heuschrecke Eko malen kardemumma

: Enhet: 30 g: Pris: 5,75 Euro: Grundpris: 1 kg = 191,67 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 38 g...
: Beskrivning (förkortad):

Grön kardemumma, malen tillsammans med fröskidorna och skalet. Skillnaden mellan grön och svart kardemumma ligger i smaken, tillverkningsprocessen och användningen i matlagningen. Den söta, friska, blommiga och aromatiska smaken, med en lätt ton av mentol eller eukalyptus, passar utmärkt till indiska risrätter, bröd, bakverk, konfektyr och desserter...

Scrolla till toppen