Back to top
Back to top
Back to top

All Products in Category "Natural Food › Fruits & Vegetables › Nuts". Sorting: Product Name Alphabetically. Current page: 8:

Clasen Bio Organic Cashew Nuts

: Unit: 200 g: Price: 4,49 Euro: Base Price: 1 kg = 22,45 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 204 g...
: Description (shortened):

Cashews are popular because they are a bit crunchy, but also soft. Cashew nuts taste sweet, lovely and have a mild, nutty taste. They are ideal as a snack, topping for muesli and curries, and as an ingredient in desserts and pastries. Also popular as a base for cashew butter and cashew milk...

Clasen Bio Organic Cashews, roasted and salted

: Unit: 200 g: Price: 4,99 Euro: Base Price: 1 kg = 24,95 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 214 g...
: Description (shortened):

Thanks to their roasting, which is so gentle that the kernels are only "kissed by the flame", the organic cashews have a crunchier bite and a more intense flavour than unroasted cashews. The delicious taste is rounded off with a pinch of salt...

Clasen Bio Organic Hazelnut Kernels

: Unit: 200 g: Price: 4,69 Euro: Base Price: 1 kg = 23,45 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 208 g...
: Description (shortened):

The snack classic go well with pastries, desserts and muesli and as a base for hazelnut milk. They are also popular as an ingredient in spicy pasta dishes and risotto, and as a topping for salads...

Clasen Bio Organic Nuts and Raisins

: Unit: 200 g: Price: 3,49 Euro: Base Price: 1 kg = 17,45 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 205 g...
: Description (shortened):

Snack classic for at home or on the go. A flavorful ingredient for pastries, biscuits and homemade granola bars. Also popular as an ingredient in muesli and desserts...

Clasen Bio Organic Pecan Kernels

: Unit: 125 g: Price: 4,99 Euro: Base Price: 1 kg = 39,92 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 130 g...
: Description (shortened):

Tasty ingredient for breakfast dishes and desserts of all kinds. Also very popular as a snack or as a topping for soups, salads and casseroles or when preparing pastries, cakes and desserts...

Clasen Bio Organic Pine Nuts

: Unit: 50 g: Price: 4,19 Euro: Base Price: 1 kg = 83,80 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 60 g...
: Description (shortened):

Ss an ingredient for pesto and Mediterranean breads or simply as a topping for salads, pasta and casseroles. A little tip: Roast the pine nuts briefly in a pan without fat for more flavor...

Clasen Bio Organic Walnut Kernels

: Unit: 150 g: Price: 3,49 Euro: Base Price: 1 kg = 23,27 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 157 g...
: Description (shortened):

A fitting companion to breakfast dishes or in muesli. Popular in the preparation of biscuits and apple strudel or simply as a snack. Ideal as a topping for Risotto, soups, salads and casseroles...

dennree Organic Cashews whole

: Unit: 200 g: Price: 3,99 Euro: Base Price: 1 kg = 19,95 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 206 g...
: Description (shortened):

a a large 200 g package. Cashew nuts for nibbling, cooking and baking. Discover the delicious taste! As a snack between meals, at work at school or to refine cakes and desserts...

dennree Organic Hazelnuts, roasted and ground

: Unit: 200 g: Price: 6,19 Euro: Base Price: 1 kg = 30,95 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 210 g...
: Description (shortened):

Roasted and ground. For baking, for hearty dishes, sweets and desserts. The fine toasted notes give baked goods and dishes a very special aroma. Enjoy your homemade food!...

Govinda Organic Roasted Almonds classic

: Unit: 100 g: Price: 4,69 Euro: Base Price: 1 kg = 46,90 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 113 g...
: Description (shortened):

Roasted in a copper kettle using traditional methods. The almonds are gently processed during roasting. This creates a fine roast aroma. Bring the fair into your living room...

Govinda Organic Tigernut Flakes

: Unit: 125 g: Price: 4,49 Euro: Base Price: 1 kg = 35,92 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 142 g...
: Description (shortened):

Although the name may suggest otherwise, tigernut is not a nut, but the tuber of a sour grass indigenous to Africa. Enjoy the flaked tigernuts in raw food quality...

Morgenland Organic Pecan Snack

: Unit: 85 g: Price: 2,89 Euro: Base Price: 1 kg = 34,00 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 91 g...
: Description (shortened):

The classic warm, mild, pleasantly flavoured snack. A snack like a little hug. Enjoy roasted and salted pecan halves. Nut meets palate. Sometimes good things start with a tasty bite...

Pural Organic Almonds blanched

: Unit: 250 g: Price: 5,75 Euro: Base Price: 1 kg = 23,00 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 258 g...
: Description (shortened):

Blanching removes the brown skin from the almonds. The blanched almonds taste good in muesli or bowls, as a baking ingredient in cakes or muffins and to refine sweet dishes...

Pural Organic Walnut Kernels

: Unit: 125 g: Price: 3,25 Euro: Base Price: 1 kg = 26,00 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 131 g...
: Description (shortened):

The crunchy nut kernels can be used in many ways. They taste great on their own as a snack, as an ingredient in muesli or bowls, in rice and curry dishes or as a baking ingredient in cakes...

Scroll to Top