Back to top
Back to top
Back to top

Heuschrecke in Category "Natural Food › Herbs & Spices › Herbs". Sorting: Product Name Alphabetically:

Heuschrecke Organic Basil, rubbed

: Unit: 20 g: Price: 2,79 Euro: Base Price: 1 kg = 139,50 Euro: Availability: 5 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 28 g...
: Description (shortened):

Extra coarsely rubbed. Enjoy the aromatic, slightly peppery flavour in traditional Italian dishes. Basil enhances salads, pizzas, tomatoes, meat, sauces and even quark...

Heuschrecke Organic Chervil, rubbed

: Unit: 15 g: Price: 2,89 Euro: Base Price: 1 kg = 192,67 Euro: Availability: 5 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 22 g...
: Description (shortened):

Heuschrecke has a slightly sweet flavour with a very delicate aniseed-like aroma and hints of parsley and fennel. This culinary herb adds a refined touch to soups, fish and dishes from the Hildegard von Bingen cuisine...

Heuschrecke Organic Marjoram, rubbed

: Unit: 20 g: Price: 3,29 Euro: Base Price: 1 kg = 164,50 Euro: Availability: 5 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 28 g...
: Description (shortened):

This classic sausage seasoning is a versatile culinary herb. It also enhances salads, pulses, soups, meat, dark ragouts, tofu, eggs and fish. Or fried potatoes...

Heuschrecke Organic Oregano rubbed

: Unit: 100 g: Price: 6,59 Euro: Base Price: 1 kg = 65,90 Euro: Availability: 1 unit in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 158 g...
: Description (shortened):

in the 100 g container. Oregano is an indispensable part of Greek and Italian cuisine. This versatile herb lends a Mediterranean flavour to dressings, sauces and dishes featuring tomatoes, lamb or fish. It’s also a wonderful way to enhance pizza and pasta...

Heuschrecke Organic Oregano, rubbed

: Unit: 20 g: Price: 2,49 Euro: Base Price: 1 kg = 124,50 Euro: Availability: 3 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 27 g...
: Description (shortened):

Oregano is an indispensable part of Greek and Italian cuisine. This versatile herb lends a Mediterranean flavour to dressings, sauces and dishes featuring tomatoes, lamb or fish. It’s also a wonderful way to enhance pizza and pasta...

Heuschrecke Organic Thyme rubbed

: Unit: 150 g: Price: 9,79 Euro: Base Price: 1 kg = 65,27 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 208 g...
: Description (shortened):

in the big 150 g container. Thyme lends a Mediterranean, spicy flavour to a wide range of dishes. It is great for enhancing stews, potato dishes, game, roasts, soups and pizza. This herb also adds an aromatic touch to tomato sauces...

Heuschrecke Organic Thyme, rubbed

: Unit: 30 g: Price: 3,19 Euro: Base Price: 1 kg = 106,33 Euro: Availability: 8 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 39 g...
: Description (shortened):

Thyme lends a Mediterranean, spicy flavour to a wide range of dishes. It is ideal for enhancing stews, potato dishes, game, roasts, soups and pizza. This herb also adds an aromatic touch to tomato sauces...

Heuschrecke Organic Whole Bay Leaves

: Unit: 7 g: Price: 2,79 Euro: Base Price: 1 kg = 398,57 Euro: Availability: 4 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 14 g...
: Description (shortened):

The fine, herbaceous aroma of whole bay leaves lends soups, broths and sauces that unmistakable depth which defines fine cooking. Braised dishes and red cabbage, too, gain character and refinement from their subtle touch. A timeless spice that has long stood for tradition and pleasure...

Heuschrecke Organic Whole Rosemary

: Unit: 30 g: Price: 2,29 Euro: Base Price: 1 kg = 76,33 Euro: Availability: 5 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 37 g...
: Description (shortened):

The resinous, spicy aroma of whole rosemary needles transports you to the sun-drenched Mediterranean. Ideal with meat, game, mushrooms, soups, fried potatoes and vegetables. It also makes a wonderful warming tea: pour a litre of boiling water over two heaped tablespoons, leave to infuse for 15 minutes and enjoy. A spice that impressively combines flavour ...

Scroll to Top