Back to top
Back to top
Back to top

All Products in Category "Natural Food › Pastries › Chips". Sorting: Product Name Alphabetically. Current page: 10:

Sarchio Organic Cracker Wholemeal Spelt, without yeast

: Unit: 9 times 25 g: Price: 4,62 Euro: Base Price: 1 kg = 20,53 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 295 g...
: Description (shortened):

Questa semplice ricetta utilizza farina di farro proveniente dall'Italia e acqua, senza l'aggiunta di lievito. Il prodotto può essere gustato come alternativa al pane o abbinato a creme spalmabili dolci o salate. Grazie alle pratiche confezioni monodose, è comodo da portare con sé, sia per il pranzo, uno spuntino o durante un ...

Sarchio Organic crackers without yeast

: Unit: 10 times 25 g: Price: 4,62 Euro: Base Price: 1 kg = 18,48 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 325 g...
: Description (shortened):

A simple recipe made from Italian wheat flour and water, without yeast. Well suited as a bread substitute at the table or delicious with sweet or savoury spreads. Thanks to the practical single-portion packs, they are a great choice when you're on the go...

Sarchio Organic Crispy Rings Pea

: Unit: 45 g: Price: 2,05 Euro: Base Price: 1 kg = 45,56 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 51 g...
: Description (shortened):

Corn and peas form the basis of these crispy rings. They are not deep-fried, but baked in the oven. Treat yourself to this savoury snack as a tasty aperitif or as a snack between meals...

Sarchio Organic Lentil Chips

: Unit: 50 g: Price: 2,35 Euro: Base Price: 1 kg = 47,00 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 55 g...
: Description (shortened):

The lentil chip curls are oven-baked instead of fried, yet pleasantly crunchy and full of flavour. Made from lentil flour and carefully prepared, they offer a light texture and a mild, savoury taste. They’re well suited for a relaxed evening with friends, as part of a snack platter, or simply as a quick bite between meals. The vegan recipe makes them...

Sarchio Organic Vegetable Crisps

: Unit: 55 g: Price: 2,25 Euro: Base Price: 1 kg = 40,91 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 61 g...
: Description (shortened):

These crisps are a delicious and colourful alternative to traditional potato crisps. They are wonderfully crispy, have an appealing, natural flavour and are not deep-fried, but only baked with sunflower oil to bring out the authentic taste of the vegetables...

The Organic Crave Organic Popped Peas with Tomato and Herbs Taste

: Unit: 23 g: Price: 1,33 Euro: Base Price: 1 kg = 57,83 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 25 g...
: Description (shortened):

The Organic Crave Organic Popped Peas with Tomato and Herbs Taste. Crispy, puffed balls made from pea flour make for a delicious savoury snack. Tomatoes and selected herbs give them a tangy flavour, making them a tasty treat for on the go or as a quick bite between meals...

Trafo Organic Crinkled Paprika Potato Chips

: Unit: 125 g: Price: 2,15 Euro: Base Price: 1 kg = 17,20 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 135 g...
: Description (shortened):

The chips are baked in a small family business according to an old tradition in organic sunflower oil. Super crispy and with the irresistible paprika flavour, these chips are a real snack experience...

Trafo Organic Potato Chips Cheese Onion Handcooked

: Unit: 125 g: Price: 2,35 Euro: Base Price: 1 kg = 18,80 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 131 g...
: Description (shortened):

For the handcooked chips selected organic ingredients such as potatoes, sunflower oil, cornmeal, onions and others are used. Natural flavours give the crispy chips a fine cheese flavor...

Scroll to Top