Back to top
Back to top
Back to top

All Products in Category "Natural Food › Baking › Flour". Sorting: Product Name Alphabetically. Current page: 7:

Spielberger Organic Wild Emmer Flour

: Unit: 500 g: Price: 3,29 Euro: Base Price: 1 kg = 6,58 Euro: Availability: 38 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 527 g...
: Description (shortened):

Like einkorn wheat or kamut wheat, emmer wheat belongs to the ancient grains. Spielberger Organic Emmer Wholemeal Flour is suitable for baked goods such as wholemeal breads, cakes, rolls and quiches. But also for waffles and pancakes...

TerraSana Organic Almond Flour

: Unit: 250 g: Price: 7,69 Euro: Base Price: 1 kg = 30,76 Euro: Availability: 3 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 257 g...
: Description (shortened):

in a small 250 g pack, perfect for trying it out. Almond flour is a flavourful alternative to wheat or spelt flour. Its sweet, distinctive, slightly nutty flavour and firm texture make this organic flour a wonderful addition to your kitchen!...

TerraSana Organic Almond Flour

: Unit: 500 g: Price: 13,89 Euro: Base Price: 1 kg = 27,78 Euro: Availability: 6 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 510 g...
: Description (shortened):

Almond flour is a flavoursome substitute for wheat or spelt flour. The sweet, characteristic slightly nutty flavour and firm structure make this organic flour a wonderful companion in the kitchen!...

Vitaldoc Organic Almond Flour

: Unit: 500 g: Price: 17,49 Euro: Base Price: 1 kg = 34,98 Euro: Availability: 3 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 520 g...
: Description (shortened):

Almonds can be integrated into an alkaline diet. They contain protein and many unsaturated fatty acids. Almond flour is suitable for baking and can partially replace wheat flour...

Werz Organic Cake-Flour Mix, gluten free

: Unit: 500 g: Price: 4,49 Euro: Base Price: 1 kg = 8,98 Euro: Availability: 6 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 536 g...
: Description (shortened):

For sponge and biscuit doughs. A simple and delicious way to bake gluten-free. Specially developed to replace conventional flour in a 1:1 ratio and to be able to use your favourite recipes without further adjustments...

Sarchio Organic Breadcrumbs, glutenfree

: Unit: 250 g: Price: 2,99 Euro: Base Price: 1 kg = 11,96 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 264 g...
: Description (shortened):

Made from corn, the gluten-free breadcrumbs are great for breading and oven-baked dishes, or as a thickener in savoury pie fillings. Convenient and practical, they will make your recipes tastier for the whole family...

Sarchio Organic Quinoa Flour, gluten free

: Unit: 350 g: Price: 5,19 Euro: Base Price: 1 kg = 14,83 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 363 g...
: Description (shortened):

A great option for gluten-free dishes. Quinoa flour has a strong flavour and can be used in combination with other flours to make sweet and savoury baked goods such as biscuits, cakes, bread, and focaccia...

Sarchio Organic Semi Wholemeal Wheat Flour Type 2

: Unit: 1 kg: Price: 2,59 Euro: Base Price: 1 kg = 2,59 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 1,1 kg...
: Description (shortened):

Also known as ‘semi-wholemeal’ flour, this is a soft wheat flour of Italian origin, characterised by a higher fibre content than Type "0" and "00" flour. It is a good compromise for natural bread-making and for those who prefer less refined flours. Try it for making rustic bread, pizza dough and shortcrust pastry at home...

Sarchio Organic Soft Wheat Flour Type 0

: Unit: 1 kg: Price: 2,59 Euro: Base Price: 1 kg = 2,59 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 1,1 kg...
: Description (shortened):

Type "0" flour is a soft wheat flour that is less refined than "00" flour but still retains its white colour. It allows for good dough processing and is characterised by its ease of handling. In the kitchen, it is versatile and can be used for both sweet and savoury dishes...

Sarchio Organic Soft Wheat Flour Type 00

: Unit: 1 kg: Price: 2,59 Euro: Base Price: 1 kg = 2,59 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 1,1 kg...
: Description (shortened):

Wheat flour ‘00’ is characterised by its fine, light-coloured texture and can be used in many different ways in the kitchen. It is ideal for pastries, shortcrust pastry, fresh pasta and many other pasta products...

Sarchio Organic Wholemeal Soft Wheat Flour

: Unit: 1 kg: Price: 2,59 Euro: Base Price: 1 kg = 2,59 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 1,1 kg...
: Description (shortened):

Wholegrain flour is made from the whole grain and is well suited for a variety of recipes for those who prefer natural bread-making. Try baking some homemade bread and rediscover the intoxicating and comforting aroma of freshly baked bread, delicious biscuits, or how about trying focaccia?...

Scroll to Top