Tilbage til toppen
Tilbage til toppen
Tilbage til toppen

bioladen i kategorien "Naturkost › Pasta & ris". Sortering: Produktnavn alfabetisk:

bioladen Øko basmatiris

: Enhed: 500 g: Pris: 4,08 Euro: Grundpris: 1 kg = 8,16 Euro: Tilgængelighed: 6 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 511 g...
: Beskrivelse (forkortet):

i den mindre 500 g-pakke. Aromatisk ris, der traditionelt er et lækkert tilbehør til mange retter. Med sin delikate smag er den blevet en uundværlig del af især det asiatiske køkken og er en sand delikatesse...

bioladen Øko basmatiris

: Enhed: 1 kg: Pris: 7,58 Euro: Grundpris: 1 kg = 7,58 Euro: Tilgængelighed: 6 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 1,0 kg...
: Beskrivelse (forkortet):

Aromatisk ris, der traditionelt er et lækkert tilbehør til mange retter. Med sin delikate smag er den blevet en uundværlig del af især det asiatiske køkken og er en sand delikatesse...

bioladen Øko fuldkornsris med lange korn

: Enhed: 500 g: Pris: 2,91 Euro: Grundpris: 1 kg = 5,82 Euro: Tilgængelighed: 5 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 509 g...
: Beskrivelse (forkortet):

i den mindre 500 g-pakke. Brun ris kaldes også fuldkornsris eller naturris. Denne ris er hverken vasket eller afskallet. Denne langkornede ris har en lidt mere fyldig smag og den karakteristiske fuldkornssmag...

bioladen Øko fuldkornsris med lange korn

: Enhed: 1 kg: Pris: 5,25 Euro: Grundpris: 1 kg = 5,25 Euro: Tilgængelighed: 3 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 1,0 kg...
: Beskrivelse (forkortet):

Brun ris kaldes også fuldkornsris eller naturris. Denne ris er hverken vasket eller afskallet. Denne langkornede ris har en lidt mere fyldig smag og den karakteristiske fuldkornssmag...

bioladen Øko lasagneplader

: Enhed: 250 g: Pris: 2,09 Euro: Grundpris: 1 kg = 8,36 Euro: Tilgængelighed: 12 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 272 g...
: Beskrivelse (forkortet):

Fremstillet efter traditionelle metoder af 100 % italiensk durumhvede-semolina af den lille pastaproducent Battagello i Veneto-regionen. Når du lægger lasagnepladerne i lag, skal du starte med at smøre lidt sauce i bunden af et smurt ovnfast fad for at forhindre, at pastapladerne brænder fast eller bliver hårde. En klassisk lasagne består af 4 lag...

bioladen Øko parboiled ris

: Enhed: 500 g: Pris: 2,91 Euro: Grundpris: 1 kg = 5,82 Euro: Tilgængelighed: 6 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 512 g...
: Beskrivelse (forkortet):

i den mindre 500 g-pakke. Parboiled ris er nem at tilberede, da den hverken skal lægges i blød eller skylles. Den klistrer ikke sammen, når den koges, og har en særlig let konsistens. Denne rissort er kendetegnet ved en fyldig, velafbalanceret smag. Denne langkornede ris er derfor velegnet til en lang række retter...

bioladen Øko parboiled ris

: Enhed: 1 kg: Pris: 5,25 Euro: Grundpris: 1 kg = 5,25 Euro: Tilgængelighed: 2 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 1,0 kg...
: Beskrivelse (forkortet):

Parboiled ris er nem at tilberede, da den hverken skal lægges i blød eller skylles. Den klistrer ikke sammen, når den koges, og har en særlig luftig konsistens. Denne rissort er kendetegnet ved en fyldig, velafbalanceret smag. Denne langkornede ris er derfor velegnet til en lang række retter...

bioladen Øko ris til risotto fra Ribe

: Enhed: 500 g: Pris: 3,84 Euro: Grundpris: 1 kg = 7,68 Euro: Tilgængelighed: 6 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 510 g...
: Beskrivelse (forkortet):

Risotto er ikke kun en klassiker i Italien det er også en populær ret over hele verden. Uanset om den serveres som tilbehør eller hovedret, er der mange forskellige måder at tilberede den på. Ribe Risotto-ris er cremet og har en fast bid og er dermed en ideel base til alle slags fyldige risottoretter...

bioladen Øko risengrød

: Enhed: 500 g: Pris: 3,26 Euro: Grundpris: 1 kg = 6,52 Euro: Tilgængelighed: 5 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 509 g...
: Beskrivelse (forkortet):

i den mindre 500 g-pakke. En klassisk, mild dessert lavet af kortkornet ris. Uanset om den er sødet eller usødet, serveret med kanelsukker eller frugtkompot, varm eller kold alle kender og elsker den på sin egen måde. Cremet, mild og perfekt til søde øjeblikke med forkælelse...

bioladen Øko risengrød

: Enhed: 1 kg: Pris: 5,83 Euro: Grundpris: 1 kg = 5,83 Euro: Tilgængelighed: 5 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 1,0 kg...
: Beskrivelse (forkortet):

En klassisk, mild dessert lavet af kortkornet ris. Uanset om den er sødet eller usødet, serveret med kanelsukker eller frugtkompot, varm eller kold alle kender den og elsker den på hver sin måde. Cremet, mild og perfekt til søde øjeblikke af nydelse...

bioladen Øko spaghettini af durumhvede

: Enhed: 500 g: Pris: 2,09 Euro: Grundpris: 1 kg = 4,18 Euro: Tilgængelighed: 10 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 510 g...
: Beskrivelse (forkortet):

Disse spaghettini er fremstillet af italiensk semulje af hård hvede efter traditionelle metoder. Pastaen trækkes gennem bronzeformede matricer, hvilket giver den en behagelig ru overflade, hvorpå saucer klæber sig særligt godt fast. Skånsom tørring sikrer, at pastaen bevarer sin fasthed under tilberedningen og bliver al dente. Uanset om de serve...

bioladen Øko spelt fusilli

: Enhed: 500 g: Pris: 2,91 Euro: Grundpris: 1 kg = 5,82 Euro: Tilgængelighed: 3 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 509 g...
: Beskrivelse (forkortet):

Fusilli og spirelli er i grunden det samme: korte, spiralformede pastatyper, der takket være deres form er gode til at holde på sovs. Speltpasta har en let nøddeagtig smag og er lidt mere fyldig end klassisk pasta af hård hvede. Spelt-fusillien fremstilles ved hjælp af traditionelle bronzeformstøber. Disse giver pastaen en ru overflade, der holder særligt ...

bioladen Øko spelt spaghetti

: Enhed: 500 g: Pris: 2,91 Euro: Grundpris: 1 kg = 5,82 Euro: Tilgængelighed: 11 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 504 g...
: Beskrivelse (forkortet):

Spelt-spaghettien fremstilles ved hjælp af traditionelle bronzeforme. Disse giver pastaen en ru overflade, som holder særligt godt på saucer. Speltpasta har en let nøddeagtig smag og er lidt mere fyldig end klassisk durumhvede-pasta. Takket være den skånsomme tørringsproces bevarer pastaen sin fasthed ved tilberedning og bliver al dente...

bioladen Øko speltpenne

: Enhed: 500 g: Pris: 2,91 Euro: Grundpris: 1 kg = 5,82 Euro: Tilgængelighed: 4 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 510 g...
: Beskrivelse (forkortet):

Speltpasta har en fyldigere smag og en let nøddeagtig smag sammenlignet med klassisk pasta af hård hvede. Til fremstillingen af disse spelt-penne anvendes traditionelle bronzeforme. De giver pastaen en ru overflade, som holder særligt godt på saucer. Takket være den skånsomme tørringsproces bevarer pastaen sin fasthed ved kogning og bliver al dente...

bioladen Øko Spirali

: Enhed: 500 g: Pris: 2,09 Euro: Grundpris: 1 kg = 4,18 Euro: Tilgængelighed: 9 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 508 g...
: Beskrivelse (forkortet):

Spirelli, fusilli og spirali er alle den samme type pasta, der går under forskellige navne. Navnet »Spirelli«, der stammer fra »Spirale«, har sin oprindelse i tysk sprogbrug. Udtrykket »fusilli« bygger på det italienske ord »fuso« spindel. For at opnå den snoede form blev pastaen tidligere viklet omkring en spindel. »Spirali« er ganske enkelt den italienske bet...

bioladen Øko tagliatelle

: Enhed: 250 g: Pris: 1,86 Euro: Grundpris: 1 kg = 7,44 Euro: Tilgængelighed: 11 stk. på lager, Afsendt den torsdag: Bemærk: Inklusive moms, plus fragtomkostninger: Forsendelsesvægt: 256 g...
: Beskrivelse (forkortet):

Lange, flade, lidt bredere og virkelig gode. Bioladen Tagliatelle fremstilles af 100 procent italiensk durumhvede-semolina efter traditionelle metoder. Bronzestøbeforme giver pastaen en ru overflade, der optager saucer særdeles godt. Takket være den skånsomme tørringsproces bevarer pastaen sin fasthed, når den koges. Den ru, porøse overflade og den brede for...

Scroll til toppen