: Enhet: 50 g: Pris: 3,34 Euro: Grundpris: 1 kg = 66,80 Euro: Tillgänglighet: 1 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 62 g...
: Beskrivning (förkortad):
i en liten 50 g förpackning för din kryddhylla. Det rökta paprikapulvret ger grillar och biffar en karakteristisk arom. Njut av de fina och rökiga nyanserna av paprika...
: Enhet: 50 g: Pris: 3,44 Euro: Grundpris: 1 kg = 68,80 Euro: Tillgänglighet: 10 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 63 g...
: Beskrivning (förkortad):
Rök på tallriken! Fruktig söt paprika med den kryddiga röken av ekträ rockar alla rätter som behöver lite extra. När du förbereder det behöver du lite känslighet, eftersom paprika brinner lätt. Det är därför bättre att inte steka den för varmt eller grilla den över öppen eld...
: Enhet: 0,5 g: Pris: 6,69 Euro: Grundpris: 1 kg = 13.380,00 Euro: Tillgänglighet: 11 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 10 g...
: Beskrivning (förkortad):
Saffran är den dyraste kryddan i världen, vilket inte är förvånande. Det behövs cirka 150 000 krokusblommor för att få fram ett kilo. Men bara några få av de rödorangea trådarna räcker för att ge rätten en aromatisk, lätt kryddig smak. Denna känsliga krydda förfinar salta måltider, men också desserter, sött bröd och bakverk...
: Enhet: 120 g: Pris: 2,82 Euro: Grundpris: 1 kg = 23,50 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 130 g...
: Beskrivning (förkortad):
i den lilla förpackningen om 120 g. Gula senapsfrön används främst för marinader, inläggning av grönsaker och smaksättning av kryddiga såser. På grund av sin heta smak kan senapsfrön också användas för sallader, när de används sparsamt...
: Enhet: 80 g: Pris: 3,65 Euro: Grundpris: 1 kg = 45,63 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 90 g...
: Beskrivning (förkortad):
Svarta senapsfrön smakar curry och dals och är mer kryddiga än de gula eller vita. Gula och svarta senapsfrön är särskilt viktiga i det sydindiska köket och rostas i ghee klarat smör före användning. Detta ger den skarpa smaken en nötaktig komponent som gör den mildare. De rostade fröna harmonierar särskilt bra med fisk- och grönsakscurry och ingår ...
: Enhet: 50 g: Pris: 3,44 Euro: Grundpris: 1 kg = 68,80 Euro: Tillgänglighet: 29 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 60 g...
: Beskrivning (förkortad):
i praktisk 50 g-förpackning. Denna djupröda krydda passar inte bara till gulasch, utan även till kött, fisk, äggrätter, ostbrickor och pålägg som Liptauer ostpålägg...
: Enhet: 1 kg: Pris: 43,95 Euro: Grundpris: 1 kg = 43,95 Euro: Tillgänglighet: 1 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,1 kg...
: Beskrivning (förkortad):
i den stora förpackningen på 1 kg för frekvent användning i köket. Man äter med ögonen först. Den djupröda kryddan är inte bara populär till ungersk gulasch. Röd paprika ger pikanta spridningar som liptauer ostspridning, marinerat kött, fisk, äggrätter eller garnerar din ostbricka...
: Enhet: 25 g: Pris: 3,34 Euro: Grundpris: 1 kg = 133,60 Euro: Tillgänglighet: 13 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 35 g...
: Beskrivning (förkortad):
i 25 g-förpackning till din kryddsamling. Den stjärnformade kryddan ger asiatiska soppor och kötträtter en kryddig och sötaktig smak. Glögg och kompott harmonierar också med denna exotiska krydda...
: Enhet: 50 g: Pris: 3,44 Euro: Grundpris: 1 kg = 68,80 Euro: Tillgänglighet: 7 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 60 g...
: Beskrivning (förkortad):
i den lilla förpackningen med 50 g. På grund av sin smak används svart kummin ofta som ett alternativ till peppar. Denna krydda används ofta till tunnbröd, curry och dhal eller som pålägg på smörgåsar och grönsaksskålar...
: Enhet: 75 g: Pris: 3,34 Euro: Grundpris: 1 kg = 44,53 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 87 g...
: Beskrivning (förkortad):
De torkade lökbitarna håller varje öga torrt. Nu blir nästan varje maträtt en dikt, lager för lager: oavsett om det är ostspaetzle, lökstek, löksoppa, marinader eller såser...
: Enhet: 200 g: Pris: 6,27 Euro: Grundpris: 1 kg = 31,35 Euro: Tillgänglighet: 11 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 225 g...
: Beskrivning (förkortad):
har en mild och aromatisk smak. Den är lämplig för saltfattig smaksättning och bindning av pikanta måltider, såser och sallader. Jästflingorna strös helt enkelt på maten, men bör inte tillagas...
: Enhet: 100 g: Pris: 4,91 Euro: Grundpris: 1 kg = 49,10 Euro: Tillgänglighet: Slutsåld - Denna artikel kan inte längre levereras: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 130 g...
: Beskrivning (förkortad):
Jästflingorna har en kryddig-aromatisk, mild-nötaktig smak. Du kan äta varma och kalla rätter som sallader, soppor, grönsaker, ris och spannmål tillsätts. Genom att tillsätta mjölk, yoghurt eller grönsaksjuice kan du snabbt förbereda näringsrika mellanmål...
: Enhet: 500 g: Pris: 36,63 Euro: Grundpris: 1 kg = 73,26 Euro: Tillgänglighet: Slutsåld - Denna artikel kan inte längre levereras: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 529 g...
: Beskrivning (förkortad):
i en familjevänlig 500 g refillförpackning. Fenugreekfrön smakar något bittert när de äts råa. Det rekommenderas därför att koka bockhornsklöver kort med maten. Med sin syrliga, aromatiska smak passar den bra i det indiska och arabiska köket. Den förädlar också ostmassa, soppor, grönsaks- eller linsrätter...
: Enhet: 500 g: Pris: 18,20 Euro: Grundpris: 1 kg = 36,40 Euro: Tillgänglighet: Slutsåld - Denna artikel kan inte längre levereras: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 545 g...
: Beskrivning (förkortad):
i en familjevänlig 500 g refillförpackning. Den malda paprikakryddan kan beskrivas som fruktig-söt till milt kryddig. Dess arom ger grönsaker, gulasch, fjäderfä eller risrätter en karakteristisk ton...
: Enhet: 180 g: Pris: 13,60 Euro: Grundpris: 1 kg = 75,56 Euro: Tillgänglighet: Slutsåld - Denna artikel kan inte längre levereras: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 230 g...
: Beskrivning (förkortad):
i en burk om 180 g. Kryddan passar till kött och fisk, rätter med vilt, soppor eller grytor. Men även julkakor, pepparkakor och fruktsallader drar nytta av dess kryddiga sötma. Pimento eller allspice används också i en mängd olika såser, marinader, grönsaker och i många kryddblandningar för varm punsch och curry...
: Enhet: 1 kg: Pris: 26,58 Euro: Grundpris: 1 kg = 26,58 Euro: Tillgänglighet: Slutsåld - Denna artikel kan inte längre levereras: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,0 kg...
: Beskrivning (förkortad):
i jätteförpackning om 1 kg för frekvent användning i ditt hobbybageri. Häxor lade växterna i sina sängar för att bekämpa mardrömmar. Numera sover de aromatiska fröna i kryddskåpet. Dess fina arom kan påminna om lakrits och förädlar bröd, kex, kakor och grekisk sprit. Mal i en mortel för att få fram den fulla smaken...
: Enhet: 250 g: Pris: 17,68 Euro: Grundpris: 1 kg = 70,72 Euro: Tillgänglighet: Slutsåld - Denna artikel kan inte längre levereras: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 300 g...
: Beskrivning (förkortad):
i kryddburk med 250 g. Lite känslighet krävs för denna typ av het chili. Den omtyckta brännan utlöses av capsaicin som finns i chilin. Förvandla pastarätter till eldig pasta och mexikansk gryta till chili con carne. Modiga kryddar även söta desserter med chili...
: Enhet: 160 g: Pris: 10,46 Euro: Grundpris: 1 kg = 65,38 Euro: Tillgänglighet: Slutsåld - Denna artikel kan inte längre levereras: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 210 g...
: Beskrivning (förkortad):
är ekologiska chiliflakes i den stora 160 g burken för storförbrukare. Chiliflakes slår dig med häpnad, även om du är en hängiven beundrare av chili con carne, eldiga pastasåser, curryrätter, marinader och desserter. Oavsett om de används som smaksättare eller som blickfång på bordet. De heta chiliflingorna är både en fröjd för ögat och gommen...
: Enhet: 100 g: Pris: 10,25 Euro: Grundpris: 1 kg = 102,50 Euro: Tillgänglighet: Slutsåld - Denna artikel kan inte längre levereras: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 150 g...
: Beskrivning (förkortad):
Den stora kryddburken innehåller hela chilipeppar av Capsicum frutescens. Den extremt eldiga kryddigheten är särskilt för de modiga. En antydan till chili ger gulasch, chili con carne och alla andra rätter som ska ha en het smak en brännande touch...