Back to top
Back to top
Back to top

Farfalla in Category "Natural Cosmetics". Sorting: Product Name Alphabetically. Current page: 22:

Farfalla Vetiver 80% organic

: Unit: 5 ml: Price: 14,39 Euro: Base Price: 1 l = 2.878,00 Euro: Availability: 4 units in stock, Dispatched on Friday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 40 g...
: Description (shortened):

Vetiver is a member of the sweet grass family. The viscous essential oil has an earthy smell with herbaceous and sensuous undertones. It is known as the oil of tranquillity. Men in particular like vetiver for its relaxing, regenerative and strengthening properties. Many perfumes for men are based on the deep smoky scent of this plant...

Farfalla Vitality & Volume Scalp Tonic

: Unit: 100 ml: Price: 16,59 Euro: Base Price: 1 l = 165,90 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Friday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 109 g...
: Description (shortened):

Strengthening scalp care for more hair fullness. The revitalising care formula with bioflavonoids and peppermint plant water strengthens the hair roots without weighing the hair down. Revitalises the scalp. For more volume and a powerful head of hair...

Farfalla Vitality & Volume Shampoo

: Unit: 200 ml: Price: 13,79 Euro: Base Price: 1 l = 68,95 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Friday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 237 g...
: Description (shortened):

Strengthening, purely natural hair wash for fine and weak hair. The revitalising care formula with bioflavonoids and peppermint plant water strengthens the hair roots and gives fine hair more structure. For more volume and a well-groomed, vibrant head of hair...

Farfalla Waldzauber Shower Gel

: Unit: 200 ml: Price: 9,69 Euro: Base Price: 1 l = 48,45 Euro: Availability: 4 units in stock, Dispatched on Friday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 225 g...
: Description (shortened):

Dive into the fragrance of the forest in your own shower. The essential oils of Swiss stone pine and silver fir encourage deep breathing and give the body and mind strength and relaxation in everyday life. Vegetable surfactants cleanse the skin mildly. Preserves the skin flora thanks to mild and natural surfactants...

Farfalla Wild Mountain Lavender organic

: Unit: 5 ml: Price: 10,39 Euro: Base Price: 1 l = 2.078,00 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Friday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 40 g...
: Description (shortened):

Wild lavender, which grows between 900 and 1800 metres, is a small and insignificant plant compared to the cultivated variety, but yields a fine quality of lavender essential oil. Suitable for room scenting...

Farfalla Wild Rose Oil organic

: Unit: 30 ml: Price: 13,69 Euro: Base Price: 1 l = 456,33 Euro: Availability: 8 units in stock, Dispatched on Friday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 80 g...
: Description (shortened):

The anti-aging oil for dry, mature and sensitive skin helps preventing the effects of time and gives smoothing moisture. Recommended against early wrinkles, pigmented spots, couperose or stretch marks...

Farfalla Wintergreen organic

: Unit: 5 ml: Price: 8,69 Euro: Base Price: 1 l = 1.738,00 Euro: Availability: 1 unit in stock, Dispatched on Friday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 40 g...
: Description (shortened):

is obtained by steam distillation from the leaves of the minty wintergreen. The oil is suitable for massages before and after exercise...

Farfalla Ylang Ylang complet organic

: Unit: 5 ml: Price: 11,29 Euro: Base Price: 1 l = 2.258,00 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Friday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 40 g...
: Description (shortened):

Ylang ylang means flower of flowers. The scent of the yellow-gold blossoms is irresistible. The quality complet has a very balanced scent. A very sensuous oil for intimate moments. Ylang ylang is an important component in natural perfumes...

Farfalla Ylang Ylang extra superior organic

: Unit: 5 ml: Price: 12,19 Euro: Base Price: 1 l = 2.438,00 Euro: Availability: 3 units in stock, Dispatched on Friday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 40 g...
: Description (shortened):

Ylang ylang means flower of flowers. The scent of the yellow-gold blossoms is irresistible. The extra superior quality has the finest scent. A very sensuous oil for intimate moments. Ylang ylang is an important component in natural perfumes...

Farfalla Zedrat Primordial Lemon organic

: Unit: 10 ml: Price: 11,69 Euro: Base Price: 1 l = 1.169,00 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Friday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 45 g...
: Description (shortened):

The essential oil is pressed from the peel of the giant cedrat lemons, which are otherwise mainly known as candied fruit for baked goods. The fragrance is reminiscent of lemon and also a little of bergamot. The properties of the essential oil are comparable to the lemon scent: refreshing...

Farfalla Aroma Lamp Venus

: Unit: 1 piece: Price: 28,39 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 493 g...
: Description (shortened):

is a square aroma lamp made of natural coloured bamboo with a white ceramic water bowl and a white ceramic tea light holder. Including the bowl of water, the fragrance lamp Venus has a height of approximately 15.5 cm...

Farfalla Attar of Roses

: Unit: 1 ml: Price: 22,69 Euro: Base Price: 1 l = 22.690,00 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 13 g...
: Description (shortened):

A wonderfully warm and fine rose fragrance with sandalwood as a deep base note. Can be used as an additive for body oils, perfume or in fragrance lamps...

Farfalla Body Oil Aroma Yoga Mindfulness

: Unit: 75 ml: Price: 15,59 Euro: Base Price: 1 l = 207,87 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 170 g...
: Description (shortened):

Accompanied by a sunny, fruity fragrance, nourishing jojoba oil provides the skin with soothing care. Fragrant caresses when applying oil after a bath or shower or a loving foot massage help you to wind down and find your own centre...

Farfalla Chamomile Blue organic

: Unit: 1 ml: Price: 16,59 Euro: Base Price: 1 l = 16.590,00 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 14 g...
: Description (shortened):

Distillation produces the intense blue colour azulene that gives it its name. Blue chamomile smells less fresh than Roman chamomile; the scent of the essential oil creates a more relaxing and enveloping atmosphere...

Farfalla Copper Tongs

: Unit: 1 piece: Price: 8,69 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 70 g...
: Description (shortened):

This utensil can be used to move burning or glowing charcoal. The copper tongs are an important tool for incense burning. Length: about 19.5 cm...

Farfalla Grapefruit Silky Cleansing Foam

: Unit: 120 ml: Price: 12,59 Euro: Base Price: 1 l = 104,92 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 172 g...
: Description (shortened):

thoroughly cleanses and freshens the skin without dehydrating. The refreshing grapefruit oil stimulates metabolism and is, therefore, ideal as a deep, vitalising cleanser. Organic camomile water calms and cares for the skin...

Farfalla Mandarine Liquid Soap

: Unit: 300 ml: Price: 10,59 Euro: Base Price: 1 l = 35,30 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 486 g...
: Description (shortened):

in a 300 ml pump dispenser. Cleanses softly, refreshes and nurses the stressed skin of the hands even when frequently washed. Inspires with the sprightly essential oil of mandarine...

Farfalla Melissa 100% organic

: Unit: 1 ml: Price: 24,29 Euro: Base Price: 1 l = 24.290,00 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 11 g...
: Description (shortened):

is a pure essential oil from melissa from organic farming. The Greek melissa means honey bee. This essential oil has a fresh, clear, scent with an uplifting effect on the emotions...

Farfalla Natural Terroir Perfume Richard Lüscher Britos 46°N 08°E

: Unit: 50 ml: Price: 74,39 Euro: Base Price: 1 l = 1.487,80 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 225 g...
: Description (shortened):

is a natural perfume with tart notes. High up in the steep and rocky mountains of the Val d'Anniviers, the Swiss stone pines exude an aromatic perfume. Like all products of the Richard Lüscher Britos series by Farfalla this perfume is 100% natural...

Farfalla Organic Air Freshener Gently Relaxed Orange Blossom

: Unit: 75 ml: Price: 12,99 Euro: Base Price: 1 l = 173,20 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 164 g...
: Description (shortened):

with 100% pure natural essential oils from orange blossom, lavender, petitgrain, balm, orange and other components. Embracing and soothing, the essential oil of orange blossom will calm the waves and help you let go. The fresh bittersweet fragrance delights the heart...

Scroll to Top