Back to top
Back to top
Back to top

All Products in Category "Natural Food › Baking › Baking Ingredients". Sorting: Product Name Alphabetically. Current page: 8:

dennree Organic Marzipan with Raw Cane Sugar

: Unit: 250 g: Price: 4,29 Euro: Base Price: 1 kg = 17,16 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 255 g...
: Description (shortened):

Crunchy almonds and fine raw cane sugar from certified organic farming are used for this sweet treat. Refine and decorate sweet dishes, cakes and pies...

Lecker's Organic Candied Lemon Peel

: Unit: 100 g: Price: 2,19 Euro: Base Price: 1 kg = 21,90 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 105 g...
: Description (shortened):

can be used for baking, cooking, in cereals and in desserts. For example, use the Organic Candied Lemon Peel in the Christmas bakery, in many different cookies and gingerbread...

Lecker's Organic Candied Orange Peel

: Unit: 100 g: Price: 2,19 Euro: Base Price: 1 kg = 21,90 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 111 g...
: Description (shortened):

Use the Organic Candied Orange Peel for baking, cooking, cereals and desserts. Refine a variety of dishes and give them a unique taste...

Mutter Natur Organic Styrian Pumpkin Seeds, grated

: Unit: 200 g: Price: 3,79 Euro: Base Price: 1 kg = 18,95 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 203 g...
: Description (shortened):

Grated pumpkin seeds are a tasty alternative to nuts. With their nutty flavour, they give baked goods and dishes a pleasant aroma and their structure ensures a firm consistency. They also surprise with creative moments of pleasure thanks to their unusual green colour...

Zotter Organic Light Bulbs Couverture Caramel

: Unit: 130 g: Price: 5,49 Euro: Base Price: 1 kg = 42,23 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 146 g...
: Description (shortened):

A couverture that smells and tastes like a caramel bonbon: created by caramelising the milk, adding fine muscovado sugar, which has naturally intense caramel notes and enhancing it with pure cocoa butter and a little cinnamon, salt and genuine vanilla. It comes in the shape of small light bulbs cut in half. It's well suited for baking, making...

Zotter Organic Light Bulbs Couverture Dark Choco 60%

: Unit: 130 g: Price: 5,49 Euro: Base Price: 1 kg = 42,23 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 146 g...
: Description (shortened):

A mild, dark fine flavour couverture with a 60% cacao content offers a sweet cacao experience: fine flavour cacao, a lovely raw cane sugar sweetness, pure, organic cacao butter and no additional fats. It comes in the shape of small light bulbs. It’s well suited for baking, making bonbons, chocolate tempering or even just as a snack...

Zotter Organic Light Bulbs Couverture Oat Drink 60% / 40%

: Unit: 130 g: Price: 5,49 Euro: Base Price: 1 kg = 42,23 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 116 g...
: Description (shortened):

A vegan high-percentage milk chocolate alternative with 60% cocoa content and 40% oat drink instead of milk, in which the oat drink naturally has an amazing sweetening power. In the form of small light bulbs light bulb halves, ideal for baking, making pralines, tempering chocolate or simply for savouring...

Zotter Organic Noble Couverture White Chocolate

: Unit: 130 g: Price: 5,19 Euro: Base Price: 1 kg = 39,92 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 137 g...
: Description (shortened):

A high-quality white chocolate with a wonderful melt: cocoa butter, flavourful mountain milk from Tyrol, sweet raw cane sugar and a pinch of real bourbon vanilla. For flavourful glazes, decorations and baking...

Scroll to Top