: Enhet: 30 g: Pris: 2,71 Euro: Grundpris: 1 kg = 90,33 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 44 g...
: Beskrivning (förkortad):
Ett kryddigt, aromatiskt, lätt sötaktigt och fint kryddpulver tillverkat av mogna, torkade frön från korianderplantan. Koriander är en viktig ingrediens i många curryblandningar, men passar också utmärkt till baljväxter, rotfrukter, grytor och mustiga soppor...
: Enhet: 1 gånger 3 styck: Pris: 3,34 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 22 g...
: Beskrivning (förkortad):
Hela muskotnötter bevarar de eteriska oljorna inuti tills de rivs färskt, då de släpper ifrån sig sin fulla smak. Muskotnötens intensivt varma, kryddiga smak påminner något om kanel eller kryddnejlika. En subtil sötma möter en delikat kryddighet...
: Enhet: 0,5 g: Pris: 7,84 Euro: Grundpris: 1 kg = 15.680,00 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 51 g...
: Beskrivning (förkortad):
Saffran utvinns ur de lila blommorna hos en krokusart. För detta ändamål avlägsnas de rödorange pistilltrådarna försiktigt från de enskilda blommorna och torkas därefter. Redan några få trådar ger rätterna en karakteristisk färg samt en intensivt kryddig, något bitter smak. Saffran kan användas i risrätter, såser och soppor, men även i desserter, söta ...
: Enhet: 50 g: Pris: 4,07 Euro: Grundpris: 1 kg = 81,40 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 60 g...
: Beskrivning (förkortad):
Detta söta paprikapulver kännetecknas av sin intensiva doft och milt fruktiga smak. Det ger en subtil krydda till gulasch, mörka såser och grillrätter. Det kan även användas för att förhöja smaken i Obatzda, örtkvark och ostsmörgåsar. En mångsidig krydda för klassiska recept och kreativa matidéer...
: Enhet: 440 g: Pris: 22,70 Euro: Grundpris: 1 kg = 51,59 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 502 g...
: Beskrivning (förkortad):
i den stora förpackningen på 440 g. Denna söta paprika kännetecknas av sin intensiva doft och milt fruktiga smak. Den ger en subtil krydda till gulasch, mörka såser och grillrätter. Den kan också användas för att förhöja smaken på Obatzda, örtkvarg och ostsmörgåsar. En mångsidig krydda för klassiska recept och kreativa matidéer...
: Enhet: 75 g: Pris: 6,90 Euro: Grundpris: 1 kg = 92,00 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 82 g...
: Beskrivning (förkortad):
Den krossade sumaken, som skördas från de violett-röda bären på en medelhavsbuske, tillför en fascinerande fruktig syrlighet med en fin strävhet till matlagningen. Den lyfter fram smaken i fisk-, kött-, tofu- och seitanrätter samt i ris- och grönsaksrätter, ger karaktär åt grillade rätter och tillför marinader, salladsdressingar och dippsåser en livfull krydda. ...
: Enhet: 50 g: Pris: 2,61 Euro: Grundpris: 1 kg = 52,20 Euro: Tillgänglighet: 11 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 54 g...
: Beskrivning (förkortad):
Kryddigt söt anis är en av de äldsta kända kryddorna i Europa. Fröna från den vitblommande växten avger en intensiv arom. Förhöj stuvad frukt, fiskrätter och kryddig bröddeg med hjälp av de aromatiska kornen...
: Enhet: 400 g: Pris: 15,48 Euro: Grundpris: 1 kg = 38,70 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 426 g...
: Beskrivning (förkortad):
i 400-kg-förpackning för storkonsumenter. Kryddigt söt anis är en av de äldsta kända kryddorna i Europa. Fröna från den vitblommande växten avger en intensiv arom. Förhöj fruktstuvningar, fiskrätter och kryddiga bröddegar med de aromatiska kornen...
: Enhet: 10 g: Pris: 1,45 Euro: Grundpris: 1 kg = 145,00 Euro: Tillgänglighet: 27 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 12 g...
: Beskrivning (förkortad):
Frukterna från anisväxten är kryddiga och söta. Denna vitblommande växt kommer ursprungligen från Medelhavsområdet. Dess små bruna frön avger en intensiv arom med en antydan till lakrits som passar för att förbättra stuvad frukt, fiskrätter och kryddig bröddeg...
: Enhet: 20 g: Pris: 2,40 Euro: Grundpris: 1 kg = 120,00 Euro: Tillgänglighet: För närvarande inte tillgänglig - Leveransdatum ännu inte fastställt: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 25 g...
: Beskrivning (förkortad):
Med en kryddighetsnivå på 5 av 5. Birds eye chilipeppar är kända för att vara heta och kryddiga och de blir ännu hetare ju längre de är i maten som tillagas. Koka paprikorna hela. Då är de lättare att ta bort före servering. Eller gör din egen dekorativa kryddolja...
: Enhet: 50 g: Pris: 3,13 Euro: Grundpris: 1 kg = 62,60 Euro: Tillgänglighet: 14 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 54 g...
: Beskrivning (förkortad):
Cayennepeppar består av finmald chilipeppar. Den är mycket het och kan användas för att krydda vilken maträtt som helst. Men var försiktig: bara ett spår är allt som behövs för att krydda bönor, kött och pasta allarrabbiata...
: Enhet: 500 g: Pris: 19,77 Euro: Grundpris: 1 kg = 39,54 Euro: Tillgänglighet: 1 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 528 g...
: Beskrivning (förkortad):
i 500-g-förpackning för storförbrukare. Cayennepeppar består av finmald chilipeppar. Den är mycket het och kan användas för att krydda vilken maträtt som helst. Men var försiktig: bara ett spår är allt som behövs för att krydda bönor, kött och pasta allarrabbiata...
: Enhet: 50 g: Pris: 3,34 Euro: Grundpris: 1 kg = 66,80 Euro: Tillgänglighet: 15 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 54 g...
: Beskrivning (förkortad):
För alla dem vars mat inte kan bli tillräckligt kryddstark. De malda chilipepparna passar till pasta all'arrabbiata, chili con carne, såser och allt annat som får vara extra starkt. Viktigt: Undvik kontakt med hud och ögon...
: Enhet: 45 g: Pris: 2,92 Euro: Grundpris: 1 kg = 64,89 Euro: Tillgänglighet: 13 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 50 g...
: Beskrivning (förkortad):
Ser bra ut och tillför kryddighet: Chiliflakes ger många rätter det där lilla extra med sin intensiva, fruktiga kryddighet och ljusröda färg. För pasta, marinader, skaldjur och desserter...
: Enhet: 30 g: Pris: 2,08 Euro: Grundpris: 1 kg = 69,33 Euro: Tillgänglighet: 15 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 34 g...
: Beskrivning (förkortad):
Enbär har en kryddig-söt smak med en klar och lätt syrlig arom. Det tar tre år för bären att mogna på den taggiga busken. Använd hela eller krossade till smakrika såser och kött- eller fiskrätter...
: Enhet: 400 g: Pris: 12,76 Euro: Grundpris: 1 kg = 31,90 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 428 g...
: Beskrivning (förkortad):
i 500-g-förpackning för storförbrukare. Enbär har en kryddig-söt smak med en klar och lätt syrlig arom. Det tar tre år för bären att mogna på den taggiga busken. Använd hela eller krossade till smakrika såser och kött- eller fiskrätter...
: Enhet: 30 g: Pris: 2,08 Euro: Grundpris: 1 kg = 69,33 Euro: Tillgänglighet: 12 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 34 g...
: Beskrivning (förkortad):
Fänkål har en söt aromatisk smak som påminner lite om lakrits. Denna upp till två meter höga örtartade perenn från Medelhavet är karakteristisk för kött- och fiskspecialiteter från Toscana, men du kan också använda den för att ge dina wokade grönsaker den där extra magiska Medelhavskänslan...
: Enhet: 1 kg: Pris: 26,79 Euro: Grundpris: 1 kg = 26,79 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,0 kg...
: Beskrivning (förkortad):
i den familjevänliga 1 kg-förpackningen för storkonsumenter. Fänkål har en söt aromatisk smak som påminner lite om lakrits. Denna upp till två meter höga örtartade perenn från Medelhavet är karakteristisk för kött- och fiskspecialiteter från Toscana, men du kan också använda den för att ge dina wokade grönsaker den där extra magiska Medelhavskänslan...
: Enhet: 50 g: Pris: 2,61 Euro: Grundpris: 1 kg = 52,20 Euro: Tillgänglighet: 33 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 55 g...
: Beskrivning (förkortad):
Mild, kryddig, lätt syrlig gurkmeja har varit känd i Indien i över 4 000 år och är huvudingrediensen i currypulver. Tillsätt den i god tid i pulser, grytor och såser så släpper den ut sin varma arom och utvecklar sin djupa gula färg...
: Enhet: 1 kg: Pris: 20,09 Euro: Grundpris: 1 kg = 20,09 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,0 kg...
: Beskrivning (förkortad):
i 1-kg konsumentförpackning. Med curcuma gurkmeja kan du smaksätta såser och majonnäser, fågelgrytor, äggrätter och marinader samt indiska bön- och linsrätter. Den milt kryddiga, lätt syrliga curcuman har använts i Indien i över 4000 år och är huvudingrediensen i currypulver...