Tillbaka till toppen
Tillbaka till toppen
Tillbaka till toppen

BioGourmet i kategorin "Naturkost". Sortering: Produktnamn alfabetiskt. Aktuell sida: 12:

BioGourmet Eko Vegansk Chokladkräm

: Enhet: 250 g: Pris: 4,70 Euro: Grundpris: 1 kg = 18,80 Euro: Tillgänglighet: 15 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 416 g...
: Beskrivning (förkortad):

Den veganska chokladkrämen fängslar med sin intensiva smak, den fina smältningen och en fin vaniljton. Lämplig för en vegansk diet utan att kompromissa med smaken...

BioGourmet Eko Verjus

: Enhet: 0,5 liter: Pris: 12,07 Euro: Grundpris: 1 l = 24,14 Euro: Tillgänglighet: 9 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 929 g...
: Beskrivning (förkortad):

Enkelt uttryckt är verjus saften från grönpressade druvor, dvs. druvor som har skördats omogna. Ordet kommer från franskans "vert" grön och "jus" juice. Dess doft och smak påminner om en hel korg med färsk frukt: litchi, passionsfrukt, kiwi, björnbär, persika och många fler. Vid tillagning förstärker den smaken på de andra ingredienserna tack vare vinsyrorna...

BioGourmet Eko vilda tranbär

: Enhet: 220 g: Pris: 3,65 Euro: Grundpris: 1 kg = 16,59 Euro: Tillgänglighet: 11 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 370 g...
: Beskrivning (förkortad):

Den söta, lätt syrliga smaken ger de vilda tranbären deras typiska fruktiga, aromatiska ton. Dessa utsökta frukter kan användas på många olika sätt för att förhöja ost och salta vilträtter. De sätter också pricken över i:et i söta rätter och desserter...

BioGourmet Eko vitlök med chili, marinerad

: Enhet: 140 g: Pris: 6,27 Euro: Grundpris: 1 kg = 44,79 Euro: Tillgänglighet: 7 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 333 g...
: Beskrivning (förkortad):

Tillsätt en pikant smak till dina rätter med denna marinerade vitlök. Den är lämplig för antipasti och sallader samt som ett smakfullt tillskott till pasta och grönsaksröror. Den kan också användas på många olika sätt vid tillagning av såser, dippsåser eller medelhavsrätter. Tack vare marinaden kan vitlöken användas omedelbart...

BioGourmet Eko vitlök med örter, marinerad

: Enhet: 140 g: Pris: 6,27 Euro: Grundpris: 1 kg = 44,79 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 336 g...
: Beskrivning (förkortad):

Marinerad vitlök kan användas för att ge en subtil smak till många rätter. Den är lämplig för antipasti och sallader samt som ett smakfullt tillskott till pasta- och grönsaksrätter. Den kan också användas på många olika sätt vid tillagning av såser, dipp eller medelhavsrätter. Tack vare marinaden kan vitlöken användas omedelbart...

BioGourmet Eko zucchinichutney

: Enhet: 140 g: Pris: 4,18 Euro: Grundpris: 1 kg = 29,86 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 256 g...
: Beskrivning (förkortad):

Smakrik, aromatisk och förvånansvärt mångsidig. Denna zucchinichutney har en fin balans mellan lök och Madras-curry. Zucchinins delikata blommiga toner smälter samman med fina Madras-kryddor i denna fruktiga och smakrika komposition. Ingefärans behagliga värme, röd paprikas subtila sötma och fenugreekfrönas karakteristiska doft ger denna chutney djup oc...

BioGourmet Färgstark dinkelrisotto

: Enhet: 250 g: Pris: 4,07 Euro: Grundpris: 1 kg = 16,28 Euro: Tillgänglighet: 9 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 265 g...
: Beskrivning (förkortad):

En medelhavskomposition för snabb ekologisk matlagning. Noggrant malda korn av spelt kokas på samma sätt som ris och är därför klara att äta efter ca 25 minuter. Ärtor, zucchini, tomat- och auberginebitar lufttorkas försiktigt. De är fint kryddade med kryddor och kompletterar speltriset för att skapa en smakrik version av en klassisk risotto alla verdura...

BioGourmet Koronias eko extra jungfruolivolja

: Enhet: 0,5 liter: Pris: 14,64 Euro: Grundpris: 1 l = 29,28 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 840 g...
: Beskrivning (förkortad):

BioGourmet Koronias extra jungfruolivolja pressas uteslutande från intensivt smakrika Koroneiki-oliver från den grekiska halvön Pelepones. Koroneiki-oliverna är små, fasta oliver och är kända för sin fantastiska fruktighet. Koroneiki-olivträden växer på branta klippiga sluttningar utan bevattning. Styrkan som kommer från dessa karga för...

BioGourmet Leonardi Eko Aceto Balsamico di Modena IGP

: Enhet: 250 ml: Pris: 34,44 Euro: Grundpris: 1 l = 137,76 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 687 g...
: Beskrivning (förkortad):

Denna fina balsamvinäger produceras i en sluten cykel på Acetaia Leonardi-egendomen, där alla steg från skörd till buteljering sker på plats. De speciella klimatförhållandena i Modena varma somrar och kalla vintrar skapar en underbar balans mellan sötma och syra, som stöds av långsam mognad i träfat gjorda av olika träslag som ek...

BioGourmet Makrillfiléer i eko olivolja

: Enhet: 90 g: Pris: 6,06 Euro: Grundpris: 1 kg = 67,33 Euro: Tillgänglighet: 17 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 145 g...
: Beskrivning (förkortad):

Fisk är en viktig del av det lokala köket i Spanien och Portugal. Fisk serveras torkad, friterad eller marinerad. Makrill har en stark smak och kännetecknas av sitt saftiga kött. Serverad med tunna citronskivor och nyhackad persilja är makrillfiléer i ekologisk olivolja en riktig delikatess...

BioGourmet Nardi Eko Grappa di Prosecco

: Enhet: 500 ml: Pris: 30,99 Euro: Grundpris: 1 l = 61,98 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Ingen frakt utanför Tyskland möjlig: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,1 kg...
: Beskrivning (förkortad):

Druvorna till denna grappa pressas varsamt och med lågt tryck, eftersom bärens skal innehåller många smakämnen som är avgörande för grappans senare kvalitet. Harmonisk och len i smaken med fina aromer av mogna mirabelleplommon, grönt äpple, Amarenakörsbär och bittermandel. Men denna grappa kommer inte bara att skämma bort dig som en digestif, u...

BioGourmet Nardi Eko Marche Sangiovese IGT

: Enhet: 0,75 liter: Pris: 8,18 Euro: Grundpris: 1 l = 10,91 Euro: Tillgänglighet: 7 st. i lager, Ingen frakt utanför Tyskland möjlig: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,1 kg...
: Beskrivning (förkortad):

Fin, sortspecifik körsbärssmak. Torr, men ändå mjuk och rund. Ett kompakt, smakrikt rödvin från Marche-regionen. Fruktsmakerna domineras av plommon, körsbär, björnbär och slånbär. Vegetabiliska smaker av oliv, selleri och lakrits tillsammans med kryddiga toner av anis, kryddnejlika, libbsticka och enbär kompletterar bilden av detta kraftfull...

BioGourmet Nardi Eko Merlot Trevenezie IGT

: Enhet: 0,75 liter: Pris: 8,18 Euro: Grundpris: 1 l = 10,91 Euro: Tillgänglighet: 9 st. i lager, Ingen frakt utanför Tyskland möjlig: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,1 kg...
: Beskrivning (förkortad):

Intensiva fruktsmaker av cassis, körsbär, mandel och slån tillsammans med fina toner av paprika, vild svamp, kryddnejlika och ingefära ger denna Merlot dess uttrycksfulla karaktär. Ett fint strukturerat, fruktigt rödvin, torrt - med måttlig syra. Fylligt, men inte för kraftfullt...

BioGourmet Nardi Eko Pinot Grigio Delle Venezie DOC

: Enhet: 0,75 liter: Pris: 8,18 Euro: Grundpris: 1 l = 10,91 Euro: Tillgänglighet: 11 st. i lager, Ingen frakt utanför Tyskland möjlig: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,1 kg...
: Beskrivning (förkortad):

Den typiska smältande smaken kombineras med finess och flankeras av en behaglig syra. Fruktiga smaker av äpple, valnöt, citron, päron, aprikos och persika samt grapefrukt och kvitten dominerar näsan och gommen. Men det finns också inslag av skogstry, mynta, salvia och anis...

BioGourmet Nardi Eko Primitivo Puglia IGT

: Enhet: 0,75 liter: Pris: 8,39 Euro: Grundpris: 1 l = 11,19 Euro: Tillgänglighet: 9 st. i lager, Ingen frakt utanför Tyskland möjlig: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,1 kg...
: Beskrivning (förkortad):

En intensiv röd Primitivo med sin typiska kryddighet, lakrits, kaffe och tobak och en klar, graciös struktur. Ett utmärkt ackompanjemang till starka rätter - tack vare sina tanniska nyanser...

BioGourmet Nardi Eko Prosecco DOC Vino Frizzante

: Enhet: 0,75 liter: Pris: 9,44 Euro: Grundpris: 1 l = 12,59 Euro: Tillgänglighet: 12 st. i lager, Ingen frakt utanför Tyskland möjlig: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,2 kg...
: Beskrivning (förkortad):

Prosecco tillverkas endast av druvsorten Glera. Glera-druvan har varit infödd i regionen runt Valdobbiadene och Conegliano i provinsen Treviso i århundraden. Nardi Prosecco kännetecknas av sin fina citrusarom med inslag av grönt äpple och mild syra...

BioGourmet Nardi Eko Rosato Del Veneto IGT

: Enhet: 0,75 liter: Pris: 7,34 Euro: Grundpris: 1 l = 9,79 Euro: Tillgänglighet: 7 st. i lager, Ingen frakt utanför Tyskland möjlig: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,1 kg...
: Beskrivning (förkortad):

NARDI Rosato är ett livligt rosévin från den solkyssta Veneto-regionen, belägen mellan Gardasjön och Venedig. Så snart det hälls upp gläder det med sin delikata, laxrosa färg - ett riktigt blickfång för varje vår- och sommarbord. Doften kombinerar fina smaker av hallon och vilda bär med en antydan till friskhet från Medelhavet. Det är torrt ...

BioGourmet Saint-Michel Eko Chardonnay Côtes de Thongue IGP

: Enhet: 0,75 liter: Pris: 15,70 Euro: Grundpris: 1 l = 20,93 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Ingen frakt utanför Tyskland möjlig: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,4 kg...
: Beskrivning (förkortad):

Chardonnay Saint Michel IGP ger Languedoc all sin klass i glaset. Vinet vinifierades i tankar av rostfritt stål, där det tillbringade lång tid på den fina jästen och rördes om regelbundet - en process som ger det densitet och en krämig konsistens. Chardonnay avrundas med en del som jäst på små ekfat. Resultatet: ett vin med...

BioGourmet Små sardiner i eko olivolja

: Enhet: 90 g: Pris: 4,49 Euro: Grundpris: 1 kg = 49,89 Euro: Tillgänglighet: 57 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 154 g...
: Beskrivning (förkortad):

Sardiner äts både saltade och marinerade och även rökta, särskilt i sydliga länder. I Spanien är de en populär tapasrätt. I Italien används de främst till pasta och pizza. Små sardiner i ekologisk olivolja ger också en underbar smak till såser med vitt vin och smör...

BioGourmet Tonfisk i egen juice

: Enhet: 90 g: Pris: 4,60 Euro: Grundpris: 1 kg = 51,11 Euro: Tillgänglighet: 13 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 155 g...
: Beskrivning (förkortad):

Tonfisken bearbetas snabbt efter att den fångats och marineras i sin egen juice. Den kan avnjutas som den är med lite citronsaft, färsk persilja och vitt bröd. Andra rätter som sallader, smörgåsar eller pasta drar också nytta av den vackra smaken hos denna ädla fisk, som är mycket populär i Europa...

Scrolla till toppen