Back to top
Back to top
Back to top

All Products in Category "Natural Food › Baking › Baking Ingredients". Sorting: Product Name Alphabetically. Current page: 7:

Zotter Organic Light Bulbs Couverture Dark Choco 70%

: Unit: 130 g: Price: 6,95 Euro: Base Price: 1 kg = 53,46 Euro: Availability: 3 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 146 g...
: Description (shortened):

This classic made with fine flavour cacao will offer you an explosive chocolate aroma: a 70% cacao content, pure, organic cacao butter and raw cane sugar. It comes in the shape of small light bulbs. It comes in the shape of small light bulbs cut in half. Well suited for baking, making bonbons, chocolate tempering or even just as a snac...

Zotter Organic Light Bulbs Couverture Dark Choco 70% with Maple Sugar

: Unit: 130 g: Price: 6,95 Euro: Base Price: 1 kg = 53,46 Euro: Availability: 3 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 146 g...
: Description (shortened):

A couverture classic with notes of caramel: a dark chocolate with a classic 70% cacao content, sweetened with maple sugar, an exciting sugar alternative derived from the sap of the maple tree and containing natural notes of caramel. All of that is shaped into sweet little light bulbs that are well suited for baking, bonb...

Zotter Organic Light Bulbs Couverture Dark Choco 75% no sugar added

: Unit: 130 g: Price: 6,95 Euro: Base Price: 1 kg = 53,46 Euro: Availability: 3 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 146 g...
: Description (shortened):

A dark chocolate couverture with an organic sugar substitute and 75% cocoa content. It’s sweetened with an erythritol-based sugar alternative. The chocolate comes in the shape of small lightbulbs and is well suited for baking, making bonbons, tempering chocolate or just as a snack...

Zotter Organic Light Bulbs Couverture Dark Choco 80%

: Unit: 130 g: Price: 6,95 Euro: Base Price: 1 kg = 53,46 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 146 g...
: Description (shortened):

A dark couverture with an intense 80% cacao content that guarantees a strong, chocolatey flavour. It has a very subtle raw cane sugar sweetness and a smooth, tender melt thanks to pure cocoa butter. And all of that is shaped into sweet little light bulbs that are perfect for baking, bonbon-making, tempering of chocolate or just as a snac...

Zotter Organic Light Bulbs Couverture Dark Choco 90%

: Unit: 130 g: Price: 6,95 Euro: Base Price: 1 kg = 53,46 Euro: Availability: 5 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 146 g...
: Description (shortened):

A very dark couverture with a 90% cacao content. Lots of cacao flavour, only a bit of sweetness. This is made from cacao beans, pure cocoa butter and 10% sugar, which will invite you to mix and experiment. And all of that is shaped into sweet little light bulbs that are well suited for baking, bonbon-making, tempering of chocolate or jus...

Zotter Organic Light Bulbs Couverture Milk Choco 40%

: Unit: 130 g: Price: 6,95 Euro: Base Price: 1 kg = 53,46 Euro: Availability: 6 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 146 g...
: Description (shortened):

Classic milk couverture with a high cocoa content of 40% and mountain milk, promises a strong milk and chocolate flavor, sweetened with raw cane sugar and refined with vanilla and a pinch of salt. In the form of small light bulbs light bulb halves. For baking, making pralines, tempering chocolate or simply for snacking...

Zotter Organic Light Bulbs Couverture Milk Choco 50% with Date Sugar

: Unit: 130 g: Price: 6,95 Euro: Base Price: 1 kg = 53,46 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 146 g...
: Description (shortened):

A milk chocolate couverture with a 50% cacao content, mountain milk and trendy date sugar, the shooting star among the sugar alternatives. Date sugar is a natural, untreated sugar made from ground dates which presents with a subtle caramel flavour. And all of that is shaped into sweet little light bulbs that are well suit...

Zotter Organic Light Bulbs Couverture Mix

: Unit: 130 g: Price: 6,95 Euro: Base Price: 1 kg = 53,46 Euro: Availability: 5 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 146 g...
: Description (shortened):

A colourful mix of 6 flavours: small light bulbs created with white chocolate, milk chocolate with a 50% cacao content, dark chocolate with a 70% cacao content, fruity-red raspberry couverture, purple blackcurrant couverture and candy-sweet caramel couverture. All those stunning colours are derived entirely naturally from berries alone. There are 6...

Zotter Organic Light Bulbs Couverture Raspberry

: Unit: 130 g: Price: 6,95 Euro: Base Price: 1 kg = 53,46 Euro: Availability: 5 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 146 g...
: Description (shortened):

A red fruit couverture, its natural flavour and beautiful colour derived entirely from berries, with an intense raspberry flavour that’s tangy and fruity and not too sweet, and a tender-melting texture created with pure cocoa butter. It comes in the shape of small light bulbs cut in half. It's well suited for baking, making bonbons, chocola...

Zotter Organic Light Bulbs Couverture Strawberry

: Unit: 130 g: Price: 6,95 Euro: Base Price: 1 kg = 53,46 Euro: Availability: 5 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 146 g...
: Description (shortened):

A strawberry couverture with a surprisingly intense flavour of fresh strawberries, derived entirely from its high fruit content. It is a pure fruit indulgence with an intense crimson appearance, a naturally fruity-tangy taste, a subtle sweetness and a tender melt created with pure cocoa butter. It comes in the shape of small light bulbs cut...

Zotter Organic Light Bulbs Couverture White Choco

: Unit: 130 g: Price: 5,49 Euro: Base Price: 1 kg = 42,23 Euro: Availability: Already backordered - Available again soon: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 146 g...
: Description (shortened):

A white, tender-melting chocolate of sublime quality: with 30% cocoa butter, mountain milk, raw cane sugar, whole cane sugar, a pinch of vanilla, a hint of cinnamon and salt but no alternative fats. It comes in the shape of small light bulbs cut in half. It's well suited for baking, making bonbons, chocolate tempering or even just as a sn...

Zotter Organic Light Bulbs Couverture White Rice

: Unit: 130 g: Price: 6,95 Euro: Base Price: 1 kg = 53,46 Euro: Availability: 5 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 146 g...
: Description (shortened):

This vegan, white couverture is entirely based on rice. Any milk components are substituted with rice powder combined with pure cocoa butter, raw cane sugar and vanilla with sunflower lecithin. It comes in the shape of small light bulbs cut in half. It's well suited for baking, making bonbons, chocolate tempering or even just as a snack...

Zotter Organic Noble Couverture 100% Cocoa

: Unit: 120 g: Price: 6,75 Euro: Base Price: 1 kg = 56,25 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 137 g...
: Description (shortened):

Clarity at the peak: pure cocoa mass from 100% cocoa beans - nothing more. The cocoa makes its solo appearance here. The original ingredient for further experimentation: you can combine 100% couverture chocolate with milk, vegan drinks, sugar and honey as you wish...

Zotter Organic Noble Couverture 40% Milk Chocolate

: Unit: 130 g: Price: 6,75 Euro: Base Price: 1 kg = 51,92 Euro: Availability: Already backordered - Available again soon: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 137 g...
: Description (shortened):

Classic milk chocolate with a cocoa content of 40% and mountain milk, produced by Tyrolean organic mountain farmers. Promises a strong milk and chocolate flavour. With raw cane sugar, pure cocoa butter and real vanilla...

Zotter Organic Noble Couverture 60% Dark Chocolate

: Unit: 130 g: Price: 6,75 Euro: Base Price: 1 kg = 51,92 Euro: Availability: 3 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 137 g...
: Description (shortened):

A rather smooth dark chocolate which, with 60% cocoa, already clearly reveals the exotic flavours of the cocoa bean. Add the finishing touch to your pastries and desserts...

Zotter Organic Noble Couverture 70% Dark Chocolate

: Unit: 130 g: Price: 6,75 Euro: Base Price: 1 kg = 51,92 Euro: Availability: 5 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 137 g...
: Description (shortened):

Dark chocolate at its best. The dark classic with a cocoa cuvée from Latin America and Africa. 70% cocoa content with a velvety accent brings chocolate pleasure, pure cocoa butter the delicate melting and raw cane sugar a fine sweetness...

Agava Organic Grated Orange Peel

: Unit: 10 g: Price: 1,19 Euro: Base Price: 1 kg = 119,00 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 13 g...
: Description (shortened):

The bag contains grated organic orange peel that has been gently dried and refined with orange oil. It refines desserts, cakes and salads, but also rounds off sauces with a fruity, tart flavour...

Agava Organic Rye Sour Dough liquid

: Unit: 180 g: Price: 2,79 Euro: Base Price: 1 kg = 15,50 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 328 g...
: Description (shortened):

The liquid rye sourdough is a helper for homemade, fresh and fluffy bread. The glass is enough for 2 loaves or 1 kg of flour. Depending on the recipe, add the whole or half sourdough to the flour mixture...

dennree Organic Almonds, blanched and ground

: Unit: 200 g: Price: 4,79 Euro: Base Price: 1 kg = 23,95 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 210 g...
: Description (shortened):

The blanched and ground almonds can be used for baking, savory dishes, sweets and desserts. The fine roasted notes give pastries and dishes a special aroma...

dennree Organic Grated Lemon Peel

: Unit: 5 g: Price: 0,69 Euro: Base Price: 1 kg = 138,00 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 10 g...
: Description (shortened):

To refine desserts, pastries, drinks and savory dishes. Simply sprinkle in the food and stir. The content of the bag corresponds to one grated lemon...

Scroll to Top