Back to top
Back to top
Back to top

All Products in Category "Natural Food › Pastries › Chips". Sorting: Product Name Alphabetically. Current page: 9:

Trafo Potato Crisps Salted Natural

: Unit: 125 g: Price: 2,29 Euro: Base Price: 1 kg = 18,32 Euro: Availability: 12 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 145 g...
: Description (shortened):

made from organic potatoes, organic sunflower oil and seasalt. Organic potato chips of Trafo are produced in a traditional way in a small family business. Trafo use selected potatoes, grown in fertile organic land. They fry them in organic sunflower oil 100% non hydrogenated which is very rich in the important polysaturated linolic acid. Since the produc...

Yakso Organic Cassava Krupuk

: Unit: 60 g: Price: 2,69 Euro: Base Price: 1 kg = 44,83 Euro: Availability: 5 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Discount: 3,6 percent on our old price: Shipping Weight: 64 g...
: Description (shortened):

These crunchy crackers are made from cassava root. They are a bit firmer and more intense than classic potato crisps. Delicious with a nasi meal or as a dip in satay sauce! They are also a nice alternative to prawn crackers for vegans...

Yakso Organic Krupuk Prawn Chips

: Unit: 60 g: Price: 3,35 Euro: Base Price: 1 kg = 55,83 Euro: Availability: 4 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 66 g...
: Description (shortened):

with shrimps and ginger. The chips with Tapioca starch and briefly baked in oil. Try the prawn chips as a snack or to Asian dishes...

Yakso Organic Mini Papadums

: Unit: 75 g: Price: 2,69 Euro: Base Price: 1 kg = 35,87 Euro: Availability: Currently unavailable - Date of delivery not yet announced: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 83 g...
: Description (shortened):

Delicious, light and crispy. In Indian cuisine, papadums are served as a side dish or appetiser. They are a great option for dishes with sweet or savoury chutney. However, the airy crackers can also be enjoyed as a snack on their own...

Yakso Organic Vegan Prawn Crisps Krupuk

: Unit: 60 g: Price: 2,69 Euro: Base Price: 1 kg = 44,83 Euro: Availability: Already backordered - Available again soon: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 65 g...
: Description (shortened):

are an Indonesian side dish made from vegetables. Vegan, airy and crispy. The chips go well with Asian dishes and are a tasty snack for in between. They are also wonderful for dipping...

El Origen Organic Plantain Chips Vegan Cheese

: Unit: 80 g: Price: 2,29 Euro: Base Price: 1 kg = 28,63 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 85 g...
: Description (shortened):

A variety that is reminiscent of nachos with cheese sauce and gives you that cinema feeling? Say no more: These super tasty crisps score points with their mild, harmoniously balanced cheese flavour and crunchy plantain...

FruchtBar Organic Crispy Sticks

: Unit: 30 g: Price: 1,09 Euro: Base Price: 1 kg = 36,33 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 34 g...
: Description (shortened):

Hearty crunchy sticks made from puffed cornmeal and with a mild cheese taste. Tastes even without the addition of salt and sugar¹. A delicious crunchy snack for on the go or at home...

Le Pain des Fleurs Organic Pétales Smoked Paprika, gluten-free

: Unit: 75 g: Price: 1,99 Euro: Base Price: 1 kg = 26,53 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 81 g...
: Description (shortened):

Enjoy the crunchy, aromatic balls based on paprika and cereals. Wonderful as a small aperitif or as a savoury snack for the next movie night or visit from friends...

Le Pain des Fleurs Organic Puff Crousty Tomato Oregano

: Unit: 75 g: Price: 1,99 Euro: Base Price: 1 kg = 26,53 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 82 g...
: Description (shortened):

Flips are rightly considered an absolute snack classic. In this Mediterranean-inspired reinterpretation, tomatoes and oregano provide the irresistible aroma...

Lisas Organic Potato Crips Alpine Herbs

: Unit: 115 g: Price: 2,49 Euro: Base Price: 1 kg = 21,65 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 120 g...
: Description (shortened):

Intensive taste potato crisps are seasoned with onions and fine herbs such as oregano, parsley or tarragon. Baked in a kettle...

Lisas Organic Potato Crips Alpine Salt and Apple Vinegar

: Unit: 115 g: Price: 2,49 Euro: Base Price: 1 kg = 21,65 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 125 g...
: Description (shortened):

The English classic made of premium potato slices that are seasoned with fine alpine salt and apple vinegar. Baked in a kettle...

Lisas Organic Potato Crips Tomato & Herbs

: Unit: 115 g: Price: 2,49 Euro: Base Price: 1 kg = 21,65 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 120 g...
: Description (shortened):

Fans of the Mediterranean cuisine will be particularly pleased with this variation. The fragrant spice mixture of hand-picked herbs and sun-ripened tomatoes harmonizes perfectly with the roasted aromas of golden yellow baked potatoes. Close your eyes and taste the summer .....

Pural Organic Tortilla Chips Natural

: Unit: 125 g: Price: 1,89 Euro: Base Price: 1 kg = 15,12 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 132 g...
: Description (shortened):

The crispy chips are made with corn flour, sunflower oil and sea salt. The ideal snack for inbetween. They can be enjoyed pure or with your favorite dip...

Reishunger Organic Rice Crisps Salt

: Unit: 50 g: Price: 1,69 Euro: Base Price: 1 kg = 33,80 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 57 g...
: Description (shortened):

The rice for these crunchy chips is not deep-fried or baked, but popped. The only other ingredient besides organic wholemeal rice is a little salt. That's all it takes for vegan snacking pleasure...

Sarchio Organic Baked Cereal Salty Snack

: Unit: 55 g: Price: 2,19 Euro: Base Price: 1 kg = 39,82 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 59 g...
: Description (shortened):

This gluten-free cereal snack is combining two gluten-free cereals, corn and amaranth. Delightfully crispy with an irresistible natural taste, this snack is not fried but baked at a low temperature. It is made only with sunflower oil in order to highlight the authentic taste of the cereals...

Sarchio Organic Chickpea Chips

: Unit: 50 g: Price: 2,29 Euro: Base Price: 1 kg = 45,80 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 55 g...
: Description (shortened):

The chickpea crisps with their traditional round shape are not deep-fried, but baked in the oven. Whether for a cosy evening with friends, as part of a varied snack platter or simply between meals, these crisps are perfect for many occasions...

Sarchio Organic Chickpea Sticks

: Unit: 35 g: Price: 1,99 Euro: Base Price: 1 kg = 56,86 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 41 g...
: Description (shortened):

The puffed sticks made from corn and chickpea flour are not deep-fried, but baked in the oven. A wonderful snack for an evening out with friends or just as a snack between meals...

Sarchio Organic Corn Chips

: Unit: 75 g: Price: 2,19 Euro: Base Price: 1 kg = 29,20 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 79 g...
: Description (shortened):

The corn kernels are boiled, peeled, pressed into a thin sheet and cut into small, crispy triangles. Only sunflower oil is used for baking. The natural flavour is skilfully rounded off with a little sea salt. Enjoy the tortilla chips with your favourite dip - as a snack in the evening or as a crispy starter...

Sarchio Organic Corn Sticks

: Unit: 45 g: Price: 1,99 Euro: Base Price: 1 kg = 44,22 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 52 g...
: Description (shortened):

The puffed corn sticks are not deep-fried, but baked in the oven. A wonderful vegan snack for socialising in the evening or simply between meals...

Sarchio Organic Corn Sticks Paprika

: Unit: 45 g: Price: 1,99 Euro: Base Price: 1 kg = 44,22 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 49 g...
: Description (shortened):

Puffed corn sticks that are baked in the oven rather than deep-fried. A vegan, savoury sweet pepper snack - ideal for an evening out with friends or simply as a snack between meals...

Scroll to Top