: Enhet: 500 g: Pris: 1,96 Euro: Grundpris: 1 kg = 3,92 Euro: Tillgänglighet: 7 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 506 g...
: Beskrivning (förkortad):
Njut av pastan i klassisk fjärilsform tillsammans med såser och tillbehör av alla de slag. Den grova ytan som skapas av den grova dragningen bidrar till god absorption av även mer flytande såser...
: Enhet: 300 g: Pris: 2,36 Euro: Grundpris: 1 kg = 7,87 Euro: Tillgänglighet: 1 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 309 g...
: Beskrivning (förkortad):
Durumvetenudlarna får sin karakteristiska arom från morotspuré. Dessa små nudlar är formade som kaxiga morötter och är mycket roliga på pastatallriken. Smakar bra med eller utan sås...
: Enhet: 250 g: Pris: 3,34 Euro: Grundpris: 1 kg = 13,36 Euro: Tillgänglighet: 27 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 269 g...
: Beskrivning (förkortad):
Den skalformade pastan gjord på 100% fullkornsris är lätt att fylla med såser av alla slag. Pastans subtila smak och fina konsistens gör den till en underbar bas för många olika rätter. En pasta som fångar andan i det italienska köket samtidigt som den lämnar utrymme för kulinarisk kreativitet...
: Enhet: 250 g: Pris: 3,64 Euro: Grundpris: 1 kg = 14,56 Euro: Tillgänglighet: 9 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 274 g...
: Beskrivning (förkortad):
Fördjupa dig i en färgstark undervattensvärld. Tricolore majs och risnudlar förfinade med rödbeta, spenat och quinoa ger färger och former som bläckfisk, delfin och mussla till din tallrik. En njutning som inte bara lockar gommen utan också får barnens ögon att lysa...
: Enhet: 250 g: Pris: 3,64 Euro: Grundpris: 1 kg = 14,56 Euro: Tillgänglighet: 7 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 263 g...
: Beskrivning (förkortad):
Sugen på ett äventyr? Med dessa färgglada nudlar kan du åka på safari med din måltid. Nudlarna är gjorda av majs och smaksatta med spenat, morötter och tomater - en utsökt bas för många rätter...
: Enhet: 250 g: Pris: 2,95 Euro: Grundpris: 1 kg = 11,80 Euro: Tillgänglighet: 8 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 274 g...
: Beskrivning (förkortad):
Dessa majs- och risnudlar imponerar med en konsistens och smak som inte på något sätt är sämre än klassiska vetenudlar. Hästar, katter, tuppar och andra djur gör varje måltid till en spännande resa till landsbygden. En njutning som inte bara lockar smaklökarna, utan också får barnens ögon att lysa...
: Enhet: 500 g: Pris: 2,95 Euro: Grundpris: 1 kg = 5,90 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 522 g...
: Beskrivning (förkortad):
Skalformad pasta tillverkad av durumvetegryn. En speciell egenskap är produktionen med hjälp av en formskiva i brons. Detta ruggar upp pastans yta och såser kan absorberas särskilt bra. Njut av vår pasta med en mängd olika såser...
: Enhet: 270 g: Pris: 3,24 Euro: Grundpris: 1 kg = 12,00 Euro: Tillgänglighet: 11 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 280 g...
: Beskrivning (förkortad):
Ramen är en vit nudel med tjockare konsistens, lämplig för mer rejäla rätter. Den är gjord av ekologiskt mjukt vete och har hög vidhäftningsförmåga och elasticitet med en behaglig konsistens. Ramen-nudlar har sitt ursprung i Kina och kallas "Lo-Mein" på kinesiska, vilket betyder kokta nudlar. "Ra-men" är det japanska uttalet av de kinesiska tecknen för Lo-...
: Enhet: 270 g: Pris: 3,24 Euro: Grundpris: 1 kg = 12,00 Euro: Tillgänglighet: 19 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 280 g...
: Beskrivning (förkortad):
Sobanudlar är tunna japanska nudlar gjorda av bovetemjöl soba-ko och vetemjöl komugi-ko. De är ungefär lika tjocka som italiensk spaghetti och tillagas i olika varma och kalla rätter. Den mest grundläggande sobarätten är zaru soba där kokta, kalla sobanudlar äts med en sojabaserad dippsås tsuyu...
: Enhet: 270 g: Pris: 3,24 Euro: Grundpris: 1 kg = 12,00 Euro: Tillgänglighet: 18 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 280 g...
: Beskrivning (förkortad):
Udon är en tjock vit vetenudel med en konsistens som passar för mer rejäla rätter, särskilt wok och soppa. De är gjorda av ekologiskt mjukt vete och har hög vidhäftningsförmåga och elasticitet med en tilltalande konsistens och smak. Udon kan serveras varm eller kall, men serveras oftast varm, särskilt på vintern. Udon används ofta synonymt med Soba för att ...
: Enhet: 250 g: Pris: 4,72 Euro: Grundpris: 1 kg = 18,88 Euro: Tillgänglighet: 12 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 272 g...
: Beskrivning (förkortad):
Tortelloni är en klassiker i det italienska köket. För att säkerställa att den italienska originalsmaken verkligen hamnar på din pastatallrik specialtillverkas de i Italien. De glutenfria tortellonierna från Hammermühle är så goda att du inte ens behöver förbereda en sås. Släng bara ner dem i en stekpanna med olja efter tillagningen och n...
: Enhet: 250 g: Pris: 4,23 Euro: Grundpris: 1 kg = 16,92 Euro: Tillgänglighet: 7 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Rabatt: 11,7 procent rabatt på Rekommenderat pris från tillverkaren: Fraktvikt: 269 g...
: Beskrivning (förkortad):
Njut av minnet av din senaste semester i Italien bit för bit. Med en utsökt krämig fyllning som är svår att motstå. Och det bästa är: du behöver bara några minuter framför spisen för att göra den här läckra pastan. God aptit...
: Enhet: 500 g: Pris: 2,46 Euro: Grundpris: 1 kg = 4,92 Euro: Tillgänglighet: 23 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 510 g...
: Beskrivning (förkortad):
Fin och fast att bita i. Cornetti croissantpasta är en klassisk form av pasta som ofta används till sallader och soppor. Degen till denna glutenfria pasta är gjord uteslutande på majs- och rismjöl...
: Enhet: 250 g: Pris: 3,44 Euro: Grundpris: 1 kg = 13,76 Euro: Tillgänglighet: För närvarande inte tillgänglig - Leveransdatum ännu inte fastställt: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 291 g...
: Beskrivning (förkortad):
Dessa fina fettuccine kombinerar kraften hos edamame och mungobönor. De är särskilt lämpliga för såsrätter, eftersom deras bredare yta gör att de kan absorbera såsen ännu bättre. Den gröna färgen behålls under tillagningen, vilket gör dessa nudlar till ett riktigt blickfång!...
: Enhet: 2 gånger 150 g: Pris: 3,11 Euro: Grundpris: 1 kg = 10,37 Euro: Tillgänglighet: 7 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 345 g...
: Beskrivning (förkortad):
Den populära japanska nudelsorten ramen kommer ursprungligen från Kina och betyder handdragen nudel. Över hela världen är ramen synonymt med nudelsoppor. Njut av ramen i soppor, skålar eller med massor av grönsaker...
: Enhet: 250 g: Pris: 3,54 Euro: Grundpris: 1 kg = 14,16 Euro: Tillgänglighet: 11 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 308 g...
: Beskrivning (förkortad):
Bandnudlarna är gjorda av sötpotatis och lila sötpotatis. De behöver bara kokas i 5 minuter. En förpackning räcker till 700 g kokt pasta. Servera varm med sås eller kall i en sallad. Prova receptförslaget på förpackningen: Fettuccine med lila sötpotatisburk och kryddiga kikärtor...
: Enhet: 2 gånger 150 g: Pris: 3,15 Euro: Grundpris: 1 kg = 10,50 Euro: Tillgänglighet: 12 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 345 g...
: Beskrivning (förkortad):
Udon är den tjockaste av de japanska nudelsorterna och betraktas i det asiatiska köket som den mest traditionella japanska nudelformen, som främst används för stekning. Njut av udon i soppor, skålar eller med grönsaksrätter...
: Enhet: 400 g: Pris: 4,62 Euro: Grundpris: 1 kg = 11,55 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 418 g...
: Beskrivning (förkortad):
kommer att övertyga dig på alla sätt. Emmer är en av de äldsta odlade spannmålen. Under lång tid var det bortglömt tills några ekologiska jordbrukare började odla det ursprungliga spannmålet igen. Denna fullkornspasta får sin hjärtliga fylliga smak från Emmer...
: Enhet: 500 g: Pris: 2,26 Euro: Grundpris: 1 kg = 4,52 Euro: Tillgänglighet: 12 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 507 g...
: Beskrivning (förkortad):
Denna italienska pasta är gjord av durumvetegryn i ekologisk kvalitet och torkas försiktigt. Farfalle passar bra till krämiga såser med ricotta, svamp eller tryffel, men också till tomatsåser från Medelhavet. Den traditionella tillverkningen i bronsformar ger dem en grov yta som hjälper till att bättre absorbera såser...
: Enhet: 250 g: Pris: 4,62 Euro: Grundpris: 1 kg = 18,48 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 255 g...
: Beskrivning (förkortad):
Nudlar av 35% fullkorns bovete och vete. Tack vare mjölet som mals flera gånger får de en silkeslen konsistens. Serveras i både varma och kalla rätter...