Tillbaka till toppen
Tillbaka till toppen
Tillbaka till toppen

Alla produkter i kategorin "Naturkost › Örter & kryddor › Peppar". Sortering: Produktnamn alfabetiskt. Aktuell sida: 2:

Gewürzmühle Brecht Eko vitpeppar mald, shaker

: Enhet: 35 g: Pris: 4,70 Euro: Grundpris: 1 kg = 134,29 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 130 g...
: Beskrivning (förkortad):

i en praktisk glasskakare med två spridningsöppningar i olika storlekar. Vitpeppar innehåller färre eteriska oljor än svartpeppar och har därför mindre smak men en mer uttalad hetta. På grund av sin färg är vitpeppar att föredra för smaksättning av ljusa soppor, såser och buljonger samt alla andra kryddstarka rätter. För full smak, tillsätt den fö...

Herbaria Eko kubebenpeppar

: Enhet: 45 g: Pris: 12,24 Euro: Grundpris: 1 kg = 272,00 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 92 g...
: Beskrivning (förkortad):

Hela pepparkorn. En sällsynt specialitet från Centraljava, Indonesien, för finsmakare. Kubebenpeppar har en omisskännlig doft: intensiv, eterisk och något kamferaktig, med friska, eukalyptusliknande inslag. Den exotiska förföraren bland pepparsorterna.Passar utmärkt till asiatiska curryrätter, fågel, fisk, lätta såser och marinader. Även perfekt till fruk...

Herbaria Eko pepparblandning Trio Noir

: Enhet: 65 g: Pris: 9,20 Euro: Grundpris: 1 kg = 141,54 Euro: Tillgänglighet: 10 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 139 g...
: Beskrivning (förkortad):

Hela svarta pepparkorn för pepparkvarnen. En elegant blandning från tre ursprungsländer som förenar svartpepparens karaktär i alla dess facetter. Pepparbär från Indiens Malabarkust blandas med pepparspecialiteter från Sri Lanka och Tanzania regioner som i århundraden varit kända för sin pepparodling. Trio Noir har en fyllig, balanserad arom m...

Herbaria Eko Tellicherry djungelpeppar

: Enhet: 65 g: Pris: 9,93 Euro: Grundpris: 1 kg = 152,77 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 112 g...
: Beskrivning (förkortad):

Denna ”senplockade peppar” skördas traditionellt av ursprungsbefolkningen i hjärtat av den indiska regnskogen strax innan den når full mognad. Detta ger särskilt stora, aromatiska pepparkorn. Tellicherry Jungle Pepper förtrollar med sin komplexa arom: kryddig, fruktig, het och lätt nötig. Dess intensiva hetta utvecklas långsamt och kvarstår lä...

Heuschrecke Eko färgglad paprika, hel

: Enhet: 50 g: Pris: 4,07 Euro: Grundpris: 1 kg = 81,40 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 58 g...
: Beskrivning (förkortad):

En milt kryddig, aromatisk blandning av svarta, vita, rosa och gröna pepparkorn. När de mals eller krossas i en mortel frigör de eteriska oljorna en komplex smakpalett. Njut av den välbalanserade harmonin mellan kraftfull hetta och fruktiga, lätt söta toner...

Heuschrecke Eko malen citronpeppar

: Enhet: 30 g: Pris: 3,55 Euro: Grundpris: 1 kg = 118,33 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 44 g...
: Beskrivning (förkortad):

En frisk, citronaktig blandning av vit, svart och grön peppar med citronskal, citrongräs och citronmyrta. De syrliga, fruktiga men samtidigt behagligt peppriga och kryddiga tonerna i citronpeppar passar inte bara utmärkt till asiatiska rätter, utan lyfter även salladsdressingar, ostar och desserter...

Heuschrecke Eko svartpeppar, hel

: Enhet: 50 g: Pris: 3,86 Euro: Grundpris: 1 kg = 77,20 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 58 g...
: Beskrivning (förkortad):

De omogna pepparfrukterna skördas, doppas kort i kokande vatten och torkas därefter en traditionell process som ger pepparn dess karakteristiska doft och intensiva hetta. Som en mångsidig krydda som passar till allt kommer dess fulla smak bäst till sin rätt när den är nymald eller krossad. Tillsätt helst i maträtten strax före servering...

Heuschrecke Eko svartpeppar, hel

: Enhet: 440 g: Pris: 21,45 Euro: Grundpris: 1 kg = 48,75 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 498 g...
: Beskrivning (förkortad):

i den stora förpackningen på 440 g. De omogna pepparfrukterna skördas, doppas sedan kort i kokande vatten och torkas därefter en traditionell process som ger pepparn dess karakteristiska arom och intensiva hetta. Som en mångsidig allroundkrydda kommer dess fulla smak bäst till sin rätt när den är nymald eller krossad helst tillsatt i maträtten strax för...

Heuschrecke Eko svartpeppar, malen

: Enhet: 450 g: Pris: 21,45 Euro: Grundpris: 1 kg = 47,67 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 501 g...
: Beskrivning (förkortad):

i den stora förpackningen på 450 g. Tillverkad av omogna, torkade bär från pepparbusken. Den aromatiska hetten gör svartpeppar till en mångsidig krydda som passar till allt. Den är särskilt utmärkt för att framhäva kryddiga rätter. För den sista touchen till äggrätter, soppor, såser eller kött och fisk...

Heuschrecke Eko Tellicherry peppar, svart, hel

: Enhet: 50 g: Pris: 3,65 Euro: Grundpris: 1 kg = 73,00 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 58 g...
: Beskrivning (förkortad):

Traditionell sort från Karimunda. Det som gör Tellicherry-peppar så speciell är de stora pepparkornen och den aromatiska hettan, med varma, nötiga och delikata fruktiga toner. TGSEB är en förkortning för Tellicherry Garbled Special Extra Bold. Beteckningen står för ett särskilt noggrant urval av de tjockaste och finaste pepparkornen...

Lebensbaum Eko grön paprika, hel

: Enhet: 35 g: Pris: 3,34 Euro: Grundpris: 1 kg = 95,43 Euro: Tillgänglighet: 17 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 40 g...
: Beskrivning (förkortad):

Grönpeppar smakar aromatiskt friskt och lite hett. Pepparbären skördas när de ännu inte är mogna och passar bra till kött och fisk, men är också goda till söta rätter. Använd grönpeppar för att smaksätta t.ex. kryddiga fruktsåser eller färska jordgubbar...

Lebensbaum Eko pepparmix hel, kryddkvarn

: Enhet: 45 g: Pris: 5,33 Euro: Grundpris: 1 kg = 118,44 Euro: Tillgänglighet: 8 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 204 g...
: Beskrivning (förkortad):

i en praktisk kryddkvarn med keramiskt malverk. Denna färgglada blandning kombinerar de fruktiga, skarpa aromerna från olika typer av peppar med den subtila söta smaken av rosa pepparbär. Det ger inte bara en kryddig avslutning på din måltid, det ser också attraktivt ut och smakar utsökt...

Lebensbaum Eko pepparmix, hel

: Enhet: 50 g: Pris: 3,23 Euro: Grundpris: 1 kg = 64,60 Euro: Tillgänglighet: 22 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 54 g...
: Beskrivning (förkortad):

Varför bara en typ av peppar när du kan ha dem alla? Med den här kryddblandningen får du en kryddig ton till bordet som glädjer både ögat och gommen på samma gång. Ge dina rätter en kryddig smak...

Lebensbaum Eko pepparmix, hel

: Enhet: 1 kg: Pris: 45,00 Euro: Grundpris: 1 kg = 45,00 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,0 kg...
: Beskrivning (förkortad):

i den familjevänliga 1 kg-förpackningen för storkonsumenter. Varför bara en typ av peppar när du kan ha dem alla? Med den här kryddblandningen får du en kryddig ton till bordet som glädjer både ögat och gommen på samma gång. Ge dina rätter en kryddig smak...

Lebensbaum Eko rosépeppar, hel

: Enhet: 25 g: Pris: 3,23 Euro: Grundpris: 1 kg = 129,20 Euro: Tillgänglighet: 27 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 28 g...
: Beskrivning (förkortad):

Rosa pepparkorn har en sött aromatisk smak. De klarrosa bären kommer från det brasilianska pepparträdet och är populära på grund av sin vackra färg. Använd dem sparsamt till fiskrätter, sallader och söta desserter...

Lebensbaum Eko svartpeppar hel

: Enhet: 50 g: Pris: 3,34 Euro: Grundpris: 1 kg = 66,80 Euro: Tillgänglighet: 51 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 54 g...
: Beskrivning (förkortad):

Svartpeppar har en fruktig och het smak. Bären på denna vinstock plockas för hand innan de är helt mogna och soltorkas sedan, vilket ger dem deras svarta färg. Svartpeppar ger alla livsmedel och rätter en kryddig smak...

Lebensbaum Eko svartpeppar hel

: Enhet: 1 kg: Pris: 38,09 Euro: Grundpris: 1 kg = 38,09 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,0 kg...
: Beskrivning (förkortad):

i den stora storleken 1 kg. Svartpeppar har en fruktig och het smak. Bären på denna vinstock plockas för hand innan de är helt mogna och soltorkas sedan, vilket ger dem deras svarta färg. Svartpeppar ger alla livsmedel och rätter en kryddig smak...

Lebensbaum Eko svartpeppar hel, kryddkvarn

: Enhet: 45 g: Pris: 5,33 Euro: Grundpris: 1 kg = 118,44 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 203 g...
: Beskrivning (förkortad):

i en kryddkvarn. Svartpeppar har en fruktig och het smak. Bären på denna vinstock plockas för hand innan de är helt mogna och soltorkas sedan, vilket ger dem deras svarta färg. Svartpeppar ger alla livsmedel och rätter en kryddig smak...

Lebensbaum Eko svartpeppar mald

: Enhet: 50 g: Pris: 3,34 Euro: Grundpris: 1 kg = 66,80 Euro: Tillgänglighet: 11 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 54 g...
: Beskrivning (förkortad):

Utmärkande för denna svartpeppar är det sätt på vilket den mals för att bevara sin arom. Pepparn kommer ursprungligen från Indien och nådde Europa redan för 2 000 år sedan. Än idag ger den många rätter en kryddig grundsmak...

Lebensbaum Eko svartpeppar mald

: Enhet: 1 kg: Pris: 40,50 Euro: Grundpris: 1 kg = 40,50 Euro: Tillgänglighet: 1 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,0 kg...
: Beskrivning (förkortad):

i den familjevänliga 1 kg-förpackningen för storkonsumenter. Utmärkande för denna svartpeppar är att den mals för att bevara sin arom. Peppar kommer ursprungligen från Indien och nådde Europa redan för 2 000 år sedan. Än idag ger den många rätter en kryddig grundsmak...

Scrolla till toppen