Tillbaka till toppen
Tillbaka till toppen
Tillbaka till toppen

Alla produkter i kategorin "Naturkost › Glutenfri › Mjöl". Sortering: Produktnamn alfabetiskt. Aktuell sida: 3:

Spielberger Eko kokosnötsmjöl, glutenfritt

: Enhet: 400 g: Pris: 3,44 Euro: Grundpris: 1 kg = 8,60 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 414 g...
: Beskrivning (förkortad):

Kokosmjöl är ett livsmedel som erhålls från produktionen av kokosnötsolja. Det är naturligt glutenfritt och lämpar sig för bakverk, desserter och glutenfri bakning...

Spielberger Eko majsmjöl, glutenfritt

: Enhet: 500 g: Pris: 3,13 Euro: Grundpris: 1 kg = 6,26 Euro: Tillgänglighet: 7 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 505 g...
: Beskrivning (förkortad):

Detta glutenfria ekologiska majsmjöl kan användas till både rejäla måltider och desserter. Majsmjöl kan t.ex. användas för panering av fisk och grönsaker eller som ingrediens i tunnbröd, majsbröd, brödrullar och tortillas...

Spielberger Eko mjölblandning Bröd, glutenfritt

: Enhet: 500 g: Pris: 4,80 Euro: Grundpris: 1 kg = 9,60 Euro: Tillgänglighet: 7 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Rabatt: 3,8 procent rabatt på Rekommenderat pris från tillverkaren: Fraktvikt: 505 g...
: Beskrivning (förkortad):

Denna blandning av glutenfria ekologiska mjölsorter är lämplig för en mängd olika mörka bakverk. Blandningen ersätter mjölinnehållet i konventionella recept...

Spielberger Eko Mjölblandning Universal, glutenfri

: Enhet: 500 g: Pris: 4,39 Euro: Grundpris: 1 kg = 8,78 Euro: Tillgänglighet: 23 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 505 g...
: Beskrivning (förkortad):

En glutenfri ekologisk mjölblandning med 4 olika mjölsorter. Blandningen av glutenfria mjölsorter är lämplig för en mängd olika bakverk. Den innehåller mindre majsstärkelse och har därför en särskilt rund smak. En bas för glutenfria bakverk, som bröd, quiche eller tarte flambée och mycket mer...

Spielberger Eko potatismjöl, glutenfritt

: Enhet: 250 g: Pris: 2,08 Euro: Grundpris: 1 kg = 8,32 Euro: Tillgänglighet: 16 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 315 g...
: Beskrivning (förkortad):

är potatismjöl. För beredning av dumplings. Det glutenfria potatismjölet är också lämpligt för bakning och för bindning av desserter, krämer, kalla rätter, såser och soppor...

Spielberger Eko sojamjöl, helmättat

: Enhet: 250 g: Pris: 2,82 Euro: Grundpris: 1 kg = 11,28 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 282 g...
: Beskrivning (förkortad):

För detta ekologiska sojamjöl rengörs sojabönorna efter skörden och rostas sedan. Sojamjölet kan ersätta upp till 20 procent av spannmålen i bakverk...

Vitaldoc Eko sötlupinmjöl

: Enhet: 500 g: Pris: 9,10 Euro: Grundpris: 1 kg = 18,20 Euro: Tillgänglighet: 1 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 520 g...
: Beskrivning (förkortad):

Detta sötlupinmjöl är veganskt och laktosfritt. Det kan användas för matlagning och bakning och ersätter 10-15% av den vanliga mjölmängden. Lämpar sig också för att tillsätta protein i müsli och smoothies...

Werz Eko amaranth fullkornsmjöl, glutenfritt

: Enhet: 500 g: Pris: 5,96 Euro: Grundpris: 1 kg = 11,92 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 513 g...
: Beskrivning (förkortad):

Detta glutenfria ekologiska amaranth fullkornsmjöl är särskilt lämpligt för tillagning av pannkakor, potatispannkakor eller våfflor. Det kan också användas till kryddstark mat. Njut av dess olika användningsområden i köket...

Werz Eko fullkorns bovetemjöl, glutenfritt

: Enhet: 1 kg: Pris: 8,68 Euro: Grundpris: 1 kg = 8,68 Euro: Tillgänglighet: Redan restnoterad - Snart tillgänglig igen: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,1 kg...
: Beskrivning (förkortad):

Detta bovetemjöl är lämpligt för bakning och tillagning av söta eller salta rätter, som konventionella mjölsorter, och för förtjockning av såser och soppor. Men det kan också användas för att bereda ströbrödsbeläggningar eller för att baka rullar, kakor, bröd och pizza etc...

Werz Eko fullkornsmjöl av hirs, glutenfritt

: Enhet: 1 kg: Pris: 7,74 Euro: Grundpris: 1 kg = 7,74 Euro: Tillgänglighet: 10 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,1 kg...
: Beskrivning (förkortad):

har en solig gul färg. Hirsen kommer från certifierat ekologiskt jordbruk. Mjölet kan användas till både söta och salta bakverk tack vare sin neutrala till nötiga hirssmak. Förpackningen innehåller 2 enkelförpackade påsar med vardera 500 g mjöl...

Werz Eko fullkornsrismjöl, glutenfritt

: Enhet: 1 kg: Pris: 7,11 Euro: Grundpris: 1 kg = 7,11 Euro: Tillgänglighet: 8 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,1 kg...
: Beskrivning (förkortad):

Glutenfri. Mjölet är malet från hela kornet och kan användas till söta eller salta bakverk, men också vid matlagning, som förtjockningsmedel för t.ex. soppor och såser...

Werz Eko mjöl av brun hirs, glutenfritt

: Enhet: 500 g: Pris: 5,33 Euro: Grundpris: 1 kg = 10,66 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 527 g...
: Beskrivning (förkortad):

Browntop hirs mjöl har en trevlig och lite nötig smak. Det passar bra till både salta och söta rätter...

Werz Eko mjöl av brun hirs, glutenfritt

: Enhet: 1 kg: Pris: 9,62 Euro: Grundpris: 1 kg = 9,62 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,1 kg...
: Beskrivning (förkortad):

i den stora förpackningen på 1 kg. Det bruna hirsemjölet är lämpligt för rå konsumtion och kan blandas i müsli, yoghurt, gröt eller andra måltider...

Werz Eko mjöl med flera majssorter, glutenfritt

: Enhet: 500 g: Pris: 4,07 Euro: Grundpris: 1 kg = 8,14 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 546 g...
: Beskrivning (förkortad):

är en glutenfri fullkornsmjölblandning av ris-, majs-, hirs- och bovetemjöl samt andra ingredienser. I den lilla förpackningen med 500 g. Det kan antingen användas för bakning och tillagning av söta eller salta rätter eller för att tjocka såser och soppor. Mjölblandningen är också lämplig för beredning av ströbrödsbeläggningar eller för bakning av r...

Werz Eko mjöl med flera majssorter, glutenfritt

: Enhet: 1 kg: Pris: 8,57 Euro: Grundpris: 1 kg = 8,57 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,1 kg...
: Beskrivning (förkortad):

i familjevänlig 1-kg-förpackning. En fullkornsmjölblandning av ris-, majs-, hirs- och bovetemjöl samt andra ingredienser. Det kan antingen användas för bakning och tillagning av söta eller salta rätter eller för att tjocka såser och soppor. Mjölblandningen är också lämplig för beredning av ströbrödsbeläggningar eller för bakning av rullar, kakor, br...

Morgenland Eko kokosnötsmjöl

: Enhet: 300 g: Pris: 2,61 Euro: Grundpris: 1 kg = 8,70 Euro: Tillgänglighet: Slutsåld - Denna artikel kan inte längre levereras: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 312 g...
: Beskrivning (förkortad):

Tillverkat av presskakan från färska kokosnötter efter utvinning av den naturliga kokosoljan. Det är naturligt glutenfritt och kan ersätta upp till 25% av konventionellt mjöl. Kokosmjöl smakar lite sött och kan användas till exempel i yoghurt eller müsli, i smoothies eller för att tjocka såser...

Sarchio Eko kikärtsmjöl, glutenfritt

: Enhet: 400 g: Pris: 4,49 Euro: Grundpris: 1 kg = 11,23 Euro: Tillgänglighet: Slutsåld - Denna artikel kan inte längre levereras: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 411 g...
: Beskrivning (förkortad):

Kikärter Cicer arietinum L. är en baljväxt som har använts sedan urminnes tider, främst som en torkad ingrediens. Detta kikärtsmjöl erhålls genom att helt enkelt mala skalade kikärter. Det har en karakteristisk ljusgul färg och kan användas i en mängd olika recept. Särskilt bra är det när det blandas med andra mjölsorter för att baka söta eller salta rätter...

Sarchio Eko rismjöl, glutenfritt

: Enhet: 500 g: Pris: 4,07 Euro: Grundpris: 1 kg = 8,14 Euro: Tillgänglighet: Slutsåld - Denna artikel kan inte längre levereras: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 516 g...
: Beskrivning (förkortad):

Ett finmalt rismjöl. Utmärkt för mjuka desserter som sockerkaka, kakor, kex, mördeg, smet för stekning eller för att tjocka såser som vaniljsås eller béchamel...

Scrolla till toppen