Back to top
Back to top
Back to top

All Products in Category "Natural Food › Fruits & Vegetables › Dried fruits". Sorting: Product Name Alphabetically. Current page: 8:

Organica Organic Crunchy Fruit Dried Strawberries

: Unit: 12 g: Price: 3,49 Euro: Base Price: 1 kg = 290,83 Euro: Availability: 6 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 18 g...
: Description (shortened):

Enjoy the intense taste of freeze-dried strawberry slices. During drying, fruits lose a large portion of their moisture. For the French brand Organica, 12 g of dried organic strawberries are produced by gently freezing 120 g of fresh organic strawberries. The fruity delicacy refine quark, cereals, yogurts and porridges...

Organica Organic Crunchy Fruit Dried Strawberry

: Unit: 50 g: Price: 10,06 Euro: Base Price: 1 kg = 201,20 Euro: Availability: 16 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 60 g...
: Description (shortened):

Enjoy the intense taste of freeze-dried organic strawberries. During drying, fruits lose a large portion of their moisture. For the French brand Organica, 50 g of dried crunchy berries are produced by gently freezing 500 g of fresh organic berries. The fruity delicacy refine quark, cereals, yogurts and porridges...

Organica Organic Crunchy Fruit Dried White Mulberries

: Unit: 30 g: Price: 3,49 Euro: Base Price: 1 kg = 116,33 Euro: Availability: 12 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 35 g...
: Description (shortened):

Enjoy the intense flavour of white freeze-dried organic mulberries. During the drying process, the fruit loses most of its moisture. The French brand Organica uses gentle dehydration to turn 360 g of organic white mulberries into 30 g of dried organic white mulberries. The fruity delicacies enhance quark, muesli, yoghurts and porridges - or simply wa...

Organica Organic Dried Cherries

: Unit: 20 g: Price: 3,49 Euro: Base Price: 1 kg = 174,50 Euro: Availability: 18 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 22 g...
: Description (shortened):

100% freeze-dried organic cherries with no added sugar contains naturally occuring sugars. During drying, the fruits lose most of their water content. For 20 g of freeze-dried cherries, 140 g cherries are needed. Enjoy the fruity taste in porridge, desserts or in a shake...

Organica Organic Dried Cherries

: Unit: 50 g: Price: 10,06 Euro: Base Price: 1 kg = 201,20 Euro: Availability: 9 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 22 g...
: Description (shortened):

in the family-friendly 50-g-pack. 100% freeze-dried organic cherries with no added sugar contains naturally occuring sugars. During drying, the fruits lose most of their water content. For 50 g of freeze-dried cherries, 350 g cherries are needed. Enjoy the fruity taste in porridge, desserts or in a shake...

Organica Organic Dried Pineapple

: Unit: 16 g: Price: 3,49 Euro: Base Price: 1 kg = 218,13 Euro: Availability: 12 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 21 g...
: Description (shortened):

Enjoy the intense taste of freeze-dried organic pineapple pieces. During drying, fruits lose a large portion of their moisture. For the French brand Organica, 16 g of dried organic pineapple pieces are produced by gently freezing 112 g of fresh organic pineapple pieces. The fruity delicacy refine quark, cereals, yogurts and porridges...

Organica Organic Dried Pineapple

: Unit: 60 g: Price: 10,06 Euro: Base Price: 1 kg = 167,67 Euro: Availability: 6 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 70 g...
: Description (shortened):

in the family-friendly 60g pack. Enjoy the intense taste of freeze-dried organic pineapple pieces. During drying, fruits lose a large portion of their moisture. For the French brand Organica, 16 g of dried organic pineapple pieces are produced by gently freezing 112 g of fresh organic pineapple pieces. The fruity delicacy refine quark, cereals...

P. Jentschura Organic AlkaLife, gluten free

: Unit: 10 g: Price: 4,00 Euro: Base Price: 1 kg = 400,00 Euro: Availability: 3 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Discount: 11,1 percent on the Manufacturers suggested retail price: Shipping Weight: 15 g...
: Description (shortened):

in a sample package of 10 g is a natural vegetable food which is offered as granules. It includes not only pollen but also a mixture of over 100 ingredients such as herbs, vegetables, fruits, spices, seeds and salads. The Organic AlkaLife scores with ingredients from organic farming and you get to discover a unique taste experience. The mix of the...

P. Jentschura Organic AlkaLife, gluten free

: Unit: 60 g: Price: 19,02 Euro: Base Price: 1 kg = 317,00 Euro: Availability: 6 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 183 g...
: Description (shortened):

in the 60 g glass. With more than 100 plants, AlkaLife is an all-round provider when it comes to basic nutrition. AlkaLife contains nutrients and active ingredients such as minerals, vitamins, phytochemicals, essential amino acids and other elements. Get to know and appreciate this precious treasure of nature...

P. Jentschura Organic AlkaLife, gluten free

: Unit: 150 g: Price: 37,01 Euro: Base Price: 1 kg = 246,73 Euro: Availability: 3 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 402 g...
: Description (shortened):

in the 150 g glass. With more than 100 plants, AlkaLife is an all-round provider when it comes to basic nutrition. AlkaLife contains nutrients and active ingredients such as minerals, vitamins, phytochemicals, essential amino acids and other elements. Get to know and appreciate this precious treasure of nature...

P. Jentschura Organic AlkaLife, gluten free

: Unit: 300 g: Price: 66,82 Euro: Base Price: 1 kg = 222,73 Euro: Availability: 5 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 720 g...
: Description (shortened):

in the 300 g glass. With more than 100 plants, AlkaLife is an all-round provider when it comes to basic nutrition. AlkaLife contains nutrients and active ingredients such as minerals, vitamins, phytochemicals, essential amino acids and other elements. Get to know and appreciate this precious treasure of nature...

P. Jentschura Organic AlkaLife, gluten free

: Unit: 600 g: Price: 120,79 Euro: Base Price: 1 kg = 201,32 Euro: Availability: 6 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 1,2 kg...
: Description (shortened):

in the 600 g glass. With more than 100 plants, AlkaLife is an all-round provider when it comes to basic nutrition. AlkaLife contains nutrients and active ingredients such as minerals, vitamins, phytochemicals, essential amino acids and other elements. Get to know and appreciate this precious treasure of nature...

P. Jentschura Organic AlkaLife, gluten free

: Unit: 1650 g: Price: 226,16 Euro: Base Price: 1 kg = 137,08 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Discount: 25,4 percent on our old price: Shipping Weight: 3,1 kg...
: Description (shortened):

in family-friendly 1650-g-glass. P. Jentschura AlkaLife is a natural vegetable food which is offered as granules. It includes not only valuable pollen but also a mixture of over 100 ingredients such as herbs, vegetables, fruits, spices, seeds and salads. The AlkaLife scores with high-quality ingredients yout get inspired by a unique taste experien...

Pharmos Natur Jujube Vera Fruit Strips

: Unit: 100 g: Price: 22,88 Euro: Base Price: 1 kg = 228,80 Euro: Availability: 4 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 120 g...
: Description (shortened):

For thousands of years, the jujube has been a valued part of Traditional Chinese healing practices a fruit with a long history and deep-rooted significance. This plant represents the wisdom of nature and holistic well-being. Grown in mixed cultivation, hand-picked and gently dried. Enjoy 35 slices in the evening: a fruity, mild moment to unwind...

Pumpkin Organics Organic Fruit Crisps Strawberry

: Unit: 12 g: Price: 2,05 Euro: Base Price: 1 kg = 170,83 Euro: Availability: 8 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Discount: 22,9 percent on our old price: Shipping Weight: 21 g...
: Description (shortened):

Freeze-drying preserves a large part of the delicious fruity flavour of organic strawberries. Finally, you can enjoy them all year round. The strawberry fruit crisps are the perfect snack for on the go, add a fruity note to muesli and yoghurt and are even ideal for baking! Delicious snacks for children don't have to be sugary. Freeze-dried f...

Pural Organic Coconut Chips

: Unit: 150 g: Price: 2,66 Euro: Base Price: 1 kg = 17,73 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Discount: 2,2 percent on our old price: Shipping Weight: 158 g...
: Description (shortened):

are ideal for baking, for desserts, various Asian dishes or just pure nibble. With their wonderfully intense aroma, the chips have become indispensable from many pastries ...

Pural Organic Cranberries, dried

: Unit: 150 g: Price: 4,99 Euro: Base Price: 1 kg = 33,27 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 157 g...
: Description (shortened):

The small, red, delicious berries are dried, sweetened with apple juice concentrate and oiled. For fruity-tart enjoyment...

Pural Organic Dates, pitted

: Unit: 250 g: Price: 2,87 Euro: Base Price: 1 kg = 11,48 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 256 g...
: Description (shortened):

Dates have been making a name for themselves in oriental cuisine for thousands of years as the "bread of the Orient". Whether for baking, as a small snack, or in mueslis, smoothies and desserts - the small sweet fruits are now popular all over the world and enrich every storage cupboard with their aroma...

Pural Organic Mango, dried

: Unit: 100 g: Price: 2,83 Euro: Base Price: 1 kg = 28,30 Euro: Availability: 6 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 107 g...
: Description (shortened):

The dried mango pieces go wonderfully with muesli mixes and creative desserts. They are also great for your own mix of dried fruit and nuts. And of course you can also simply eat mango pieces on their own...

Raab Organic Goji Berries

: Unit: 100 g: Price: 6,06 Euro: Base Price: 1 kg = 60,60 Euro: Availability: 14 units in stock, Dispatched on Thursday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 105 g...
: Description (shortened):

in the 100 g pack to get to know. The small red miracle fruits are particularly tasty. The delicious fruits refine muesli, desserts and Asian dishes...

Scroll to Top