Tillbaka till toppen
Tillbaka till toppen
Tillbaka till toppen

Alla produkter i kategorin "Naturkost › Pasta & ris › Långkornigt ris". Sortering: Produktnamn alfabetiskt:

Alce Nero Eko basmatiris

: Enhet: 500 g: Pris: 5,12 Euro: Grundpris: 1 kg = 10,24 Euro: Tillgänglighet: Redan restnoterad - Snart tillgänglig igen: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 541 g...
: Beskrivning (förkortad):

Aromatiskt, fluffigt och delikat doftande. Detta basmatiris kommer från utvalda odlingsområden i Indien och imponerar med sitt typiskt långa korn och sin delikata, lätt nötaktiga smak. Perfekt som tillbehör till curryrätter, grönsaksrätter eller som en doftande bas för orientaliska och asiatiska rätter...

Alce Nero Eko helt ribbris

: Enhet: 500 g: Pris: 3,13 Euro: Grundpris: 1 kg = 6,26 Euro: Tillgänglighet: Redan restnoterad - Snart tillgänglig igen: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 550 g...
: Beskrivning (förkortad):

Ett hälsosamt ris från italiensk odling med ett starkt korn och en behaglig nötaktig smak. Genom att bevara de yttre lagren behåller det sin karaktäristiska smak samtidigt som det är mångsidigt användbart. Perfekt för salta risrätter, sallader, som ett naturligt tillbehör eller till klassisk minestrone...

Antersdorfer Mühle Eko Jasminris

: Enhet: 500 g: Pris: 3,34 Euro: Grundpris: 1 kg = 6,68 Euro: Tillgänglighet: 10 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 509 g...
: Beskrivning (förkortad):

Tillsammans med basmatiris tillhör jasminriset de doftande rissorterna. Det utvecklar sin naturliga, blommiga doft när det tillagas och är ett utmärkt tillbehör till grönsaks-, fisk- och kötträtter...

Antersdorfer Mühle Eko Naturligt Basmatiris

: Enhet: 500 g: Pris: 3,97 Euro: Grundpris: 1 kg = 7,94 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 508 g...
: Beskrivning (förkortad):

Odlat i Taraori-regionen vid foten av Himalaya. Aromatiskt, något jordnära basmatiris med doft. Som tillbehör till läckra kött-, grönsaks- eller fiskrätter. Passar utmärkt till kreativa tomat- och grönsakssåser...

Antersdorfer Mühle Eko ris med svart neron

: Enhet: 250 g: Pris: 3,13 Euro: Grundpris: 1 kg = 12,52 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 258 g...
: Beskrivning (förkortad):

Nerone-riset kännetecknas av sin nötiga smak och sin slående svarta färg. Njut av det oskalade riset som tillbehör eller som en klassisk risotto, förfinad med smör, parmesan och buffelmozzarella...

Antersdorfer Mühle Eko vitt basmatiris

: Enhet: 500 g: Pris: 4,28 Euro: Grundpris: 1 kg = 8,56 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 509 g...
: Beskrivning (förkortad):

Odlat i Taraori-regionen vid foten av Himalaya. Aromatiskt, något jordnära basmatiris. Läckert som tillbehör till alla fisk-, kött- och grönsaksrätter...

BioGourmet Eko basmatiris

: Enhet: 500 g: Pris: 4,18 Euro: Grundpris: 1 kg = 8,36 Euro: Tillgänglighet: 13 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 510 g...
: Beskrivning (förkortad):

Basmatiris är särskilt långt, ljusvitt till färgen och används traditionellt för att tillaga indiska och andra asiatiska rätter. Dessa inkluderar kryddiga indiska curryrätter, grönsaksrätter, rispannor och specialiteter från den persiska regionen...

BioGourmet Eko brunt ris långkornigt

: Enhet: 500 g: Pris: 3,44 Euro: Grundpris: 1 kg = 6,88 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 510 g...
: Beskrivning (förkortad):

Det oskalade fullkornsriset har en stark smak och ett fast korn. Det gör det till ett fantastiskt tillbehör till fisk-, kött- och grönsaksrätter...

BioGourmet Eko Jasminris

: Enhet: 500 g: Pris: 3,97 Euro: Grundpris: 1 kg = 7,94 Euro: Tillgänglighet: Redan restnoterad - Snart tillgänglig igen: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 511 g...
: Beskrivning (förkortad):

Jasminkornet kännetecknas av sin blommiga doft som frigörs under tillagningen. På grund av sin lätta blommiga smak är detta ris ett typiskt tillbehör till många rätter och är diskret utsökt! Njut av det till curryrätter, grönsaks- eller kötträtter, rispannor eller andra asiatiska specialiteter...

BioGourmet Eko långkornigt parboiled ris

: Enhet: 500 g: Pris: 3,44 Euro: Grundpris: 1 kg = 6,88 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 510 g...
: Beskrivning (förkortad):

För BioGourmet parboiled rice blötläggs riskornen i varmt vatten, ångas och torkas och poleras sedan. Resultatet är ett lätthanterligt ris som knappt klibbar och som kan tillagas på bara några minuter. Parboiled ris är ett välkommet alternativ till andra typer av ris, som tar betydligt längre tid att tillaga, särskilt när tiden är knapp...

BioGourmet Eko rött Camargue-ris

: Enhet: 270 g: Pris: 4,49 Euro: Grundpris: 1 kg = 16,63 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 280 g...
: Beskrivning (förkortad):

Det karakteristiska rödbruna skimret på skalet beror på lerhalten i jorden i den franska Camargue-regionen. Smaken av det röda riset är behagligt nötaktig och stark, med en tydlig jordig ton. Riset är en viktig del av det sydfranska lantköket med grillad fisk eller kräftdjur och dess rejäla kötträtter. Men det uppskattas också för en utsökt rissalla...

bioladen Eko basmatiris

: Enhet: 500 g: Pris: 3,65 Euro: Grundpris: 1 kg = 7,30 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 511 g...
: Beskrivning (förkortad):

i den mindre förpackningen på 500 g. Ett aromatiskt ris som traditionellt utgör ett utsökt tillbehör till många rätter. Med sin delikata smak har det blivit en oumbärlig del av framför allt det asiatiska köket och är en riktig delikatess...

bioladen Eko basmatiris

: Enhet: 1 kg: Pris: 6,79 Euro: Grundpris: 1 kg = 6,79 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,0 kg...
: Beskrivning (förkortad):

Ett aromatiskt ris som traditionellt sett passar utmärkt till många rätter. Med sin delikata smak har det blivit en oumbärlig del av framför allt det asiatiska köket och är en riktig delikatess...

bioladen Eko fullkornsris med långa korn

: Enhet: 500 g: Pris: 2,61 Euro: Grundpris: 1 kg = 5,22 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 509 g...
: Beskrivning (förkortad):

i den mindre förpackningen på 500 g. Brunt ris kallas även fullkornsris eller naturris. Detta ris är varken tvättat eller skalat. Detta långkorniga ris har en något fylligare smak och den karakteristiska fullkornsmaken...

bioladen Eko fullkornsris med långa korn

: Enhet: 1 kg: Pris: 4,70 Euro: Grundpris: 1 kg = 4,70 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,0 kg...
: Beskrivning (förkortad):

Brunt ris kallas även fullkornsris eller naturris. Detta ris är varken tvättat eller skalat. Detta långkorniga ris har en något fylligare smak och den karakteristiska fullkornsmaken...

bioladen Eko parboiled ris

: Enhet: 500 g: Pris: 2,61 Euro: Grundpris: 1 kg = 5,22 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 512 g...
: Beskrivning (förkortad):

i den mindre förpackningen på 500 g. Parboiled ris är lätt att tillaga, eftersom det varken behöver blötläggas eller sköljas. Det klibbar inte ihop vid tillagning och har en särskilt luftig konsistens. Denna rissort kännetecknas av en fyllig och välbalanserad smak. Detta långkorniga ris passar därför till en mängd olika rätter...

bioladen Eko parboiled ris

: Enhet: 1 kg: Pris: 4,70 Euro: Grundpris: 1 kg = 4,70 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 1,0 kg...
: Beskrivning (förkortad):

Parboiledris är enkelt att tillaga, eftersom det varken behöver blötläggas eller sköljas. Det klibbar inte ihop när det kokas och har en särskilt lätt konsistens. Denna rissort kännetecknas av en fyllig, välbalanserad smak. Detta långkorniga ris passar därför till en mängd olika rätter...

Campo Verde Eko basmatiris

: Enhet: 500 g: Pris: 3,44 Euro: Grundpris: 1 kg = 6,88 Euro: Tillgänglighet: För närvarande inte tillgänglig - Leveransdatum ännu inte fastställt: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 513 g...
: Beskrivning (förkortad):

Detta aromatiska doftande ris odlas vid foten av Himalaya och imponerar med sin typiska blomdoft och en tillagningstid på endast ca 10 minuter. Det är underbart som tillbehör och för att förbereda exotiska risrätter...

Campo Verde Eko jasminris

: Enhet: 500 g: Pris: 3,44 Euro: Grundpris: 1 kg = 6,88 Euro: Tillgänglighet: 11 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 525 g...
: Beskrivning (förkortad):

Det blommigt doftande jasminriset imponerar med sin mjuka konsistens och delikata smak. Det passar utmärkt till autentiska asiatiska och orientaliska rätter, men är också ett härligt tillbehör till andra rätter...

Campo Verde Eko parboiled ris

: Enhet: 500 g: Pris: 3,13 Euro: Grundpris: 1 kg = 6,26 Euro: Tillgänglighet: För närvarande inte tillgänglig - Leveransdatum ännu inte fastställt: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 512 g...
: Beskrivning (förkortad):

Detta långkorniga ris av högsta kvalitet som odlas i norra Indien bearbetas med den parboiled-metoden och imponerar med sin korta tillagningstid. Parboiled innebär att riset behandlas med ånga och tryck innan det skalas, vilket innebär att de flesta ingredienserna behålls. Parboiled-ris är perfekt som tillbehör, men smakar också bra i grytor, sallader e...

Scrolla till toppen