Tillbaka till toppen
Tillbaka till toppen
Tillbaka till toppen

Alla produkter i kategorin "Naturkost › Örter & kryddor › Blandningar › Ayurvedisk". Sortering: Produktnamn alfabetiskt:

Cosmoveda Eko Ajowan, hel

: Enhet: 20 g: Pris: 3,76 Euro: Grundpris: 1 kg = 188,00 Euro: Tillgänglighet: 7 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 25 g...
: Beskrivning (förkortad):

Den påminner om timjan i smaken och tillsätts krossad eller mald i indiska rätter eller curryblandningar. Denna krydda passar bra till potatis, bröd, bakverk och baljväxter och kombineras ofta med ingefära och asafoetida...

Cosmoveda Eko Asafoetida

: Enhet: 10 g: Pris: 3,76 Euro: Grundpris: 1 kg = 376,00 Euro: Tillgänglighet: 11 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 13 g...
: Beskrivning (förkortad):

är en gummiaktig, svavelluktande kåda från en växt som härstammar från Pakistan. Asafoetida tillsätts sparsamt under matlagningen för att förstärka matens smak. Blandningen innehåller mald bockhornsklöver...

Cosmoveda Eko Bockhornsklöver, mald

: Enhet: 10 g: Pris: 1,56 Euro: Grundpris: 1 kg = 156,00 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 14 g...
: Beskrivning (förkortad):

Bockhornsklöver används ofta i kombination med Asafoetida. Det något bittra, gulaktiga kryddpulvret tillsätts främst i curryrätter, currypulver och dalrätter...

Cosmoveda Eko curryblad, grova

: Enhet: 5 g: Pris: 1,56 Euro: Grundpris: 1 kg = 312,00 Euro: Tillgänglighet: 10 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 9 g...
: Beskrivning (förkortad):

Curryblad med sin karakteristiska krydda tillagas ofta i Dal, Dal-soppor och många andra asiatiska rätter...

Cosmoveda Eko Pippali, hel

: Enhet: 20 g: Pris: 4,70 Euro: Grundpris: 1 kg = 235,00 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 24 g...
: Beskrivning (förkortad):

Pippali / långpeppar kan användas som svartpeppar, men smakar också varmt och kryddigt - som en blandning av vitpeppar, muskotnöt och kardemumma. Den har en söt, värmande, stimulerande hetta. Pippali är mildare än svartpeppar...

Cosmoveda Eko senapsfrön svarta, hela

: Enhet: 25 g: Pris: 2,61 Euro: Grundpris: 1 kg = 104,40 Euro: Tillgänglighet: Redan restnoterad - Snart tillgänglig igen: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 30 g...
: Beskrivning (förkortad):

i en liten refillförpackning. Svarta senapsfrön rostas i början av matlagningen i Ghee och används i en mängd olika rätter. Svarta senapsfrön är också en populär konserverings- eller betningskrydda...

Heuschrecke Eko kryddblandning Garam Masala

: Enhet: 30 g: Pris: 3,65 Euro: Grundpris: 1 kg = 121,67 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 44 g...
: Beskrivning (förkortad):

En aromatisk, värmande och kryddig malen kryddblandning för indisk-ayurvedisk matlagning. Begreppet ”Garam Masala” härstammar från fornsanskrit och betyder ”het krydda”. Enligt ayurvediska läror värmer kryddorna i blandningen kroppen inifrån och stimulerar ämnesomsättningen...

Sanchon Eko Curry Palak

: Enhet: 330 ml: Pris: 3,65 Euro: Grundpris: 1 l = 11,06 Euro: Tillgänglighet: 15 st. i lager, Skickad den onsdag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 542 g...
: Beskrivning (förkortad):

I denna veganska och glutenfria ekologiska currysås möter spenat Korma currypasta från Sanchon för att skapa en indisk smakupplevelse. Protein från ärtor och favabönor används som ett köttalternativ...

Scrolla till toppen