Back to top
Back to top
Back to top

Zotter in Category "Natural Food › Sweets". Sorting: Product Name Alphabetically. Current page: 11:

Zotter Organic Chocolate Wafer Brittle Congratulations

: Unit: 70 g: Price: 4,95 Euro: Base Price: 1 kg = 70,71 Euro: Availability: 10 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 76 g...
: Description (shortened):

Delicately melting hazelnut nougat with a particularly large amount of crispy, crunchy wafer brittle that crackles when eaten. Coated in a wafer-thin layer of 40% milk chocolate and covered in milk chocolate with a brilliant 60% cocoa content. With a motif with a glossy effect, this chocolate makes a wonderful gift for special occasions...

Zotter Organic Chocolate Wafer Brittle Servus aus Salzburg

: Unit: 70 g: Price: 4,95 Euro: Base Price: 1 kg = 70,71 Euro: Availability: 9 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 75 g...
: Description (shortened):

The souvenir chocolate with a portrait of Wolfgang Amadeus Mozart, the most famous Salzburg native of all time. A delicately melting hazelnut nougat with lots of crispy, crunchy wafer brittle crackles as you savour it. Covered in a wafer-thin layer of 40% milk chocolate and coated in milk chocolate with a hefty 60% cocoa content. A chocolate tha...

Zotter Organic Chocolate Whisky

: Unit: 70 g: Price: 4,85 Euro: Base Price: 1 kg = 69,29 Euro: Availability: 9 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Discount: 2,0 percent on our old price: Shipping Weight: 77 g...
: Description (shortened):

Noble Bitter Chocolate with whisky cream filling. Elegant and dominant: David Gölles‘ Styrian whisky makes quite an entrance in a dark chocolate ganache covered with even more dark chocolate. An elegant, intense whisky distilled in 2012 from regional spelt and matured oak barrels, with a beautiful spice and sophisticated notes of grain on the palate. The per...

Zotter Organic Chocolate Whisky Caramel Pecan

: Unit: 70 g: Price: 4,95 Euro: Base Price: 1 kg = 70,71 Euro: Availability: 7 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 77 g...
: Description (shortened):

The soul food chocolate: inspired by the popular American pecan pie. A delicious pecan praline enhanced with lots of little bits of pecan nuts caramelised in maple sugar. Underneath, a sweet whisky ganache created from a sweet caramel couverture and some whisky. Covered all over in dark chocolate with a 70% cacao content...

Zotter Organic Chocolate Whisky for the best dad

: Unit: 70 g: Price: 4,85 Euro: Base Price: 1 kg = 69,29 Euro: Availability: 10 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Discount: 2,0 percent on our old price: Shipping Weight: 70 g...
: Description (shortened):

Chocolates with a whisky-flavoured chocolate ganache filling. The smoky flavour of the whisky goes perfectly with dark chocolate. A strong-tasting and tasty gift for all dads...

Zotter Organic Chocolate White Chocolate Mousse

: Unit: 70 g: Price: 4,95 Euro: Base Price: 1 kg = 70,71 Euro: Availability: 10 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 75 g...
: Description (shortened):

Vanilla clouds to savour: A soft white chocolate mousse underneath, made from white chocolate and frothy stirred butter, rounded off with a dash of orange juice. On top is a vanilla cream made from real vanilla, white chocolate, cream, milk and a pinch of salt. Pleasantly sweet and fabulously melting. Covered in white chocolate...

Zotter Organic Chocolate White Nougat + WineNuts

: Unit: 70 g: Price: 4,69 Euro: Base Price: 1 kg = 67,00 Euro: Availability: 8 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 77 g...
: Description (shortened):

Dark Milk Chocolate filled with white praline and red wine nuts. A fine praline creation: freshly roasted walnuts, marinated in red wine and elderflower syrup, turn into super soft, purple wine nuts that are thrown into a light almond praline enhanced with white chocolate, a pinch of cinnamon and a bit of orange oil, topped with a crisp, w...

Zotter Organic Chocolate White Nougat + WineNuts First Aid

: Unit: 70 g: Price: 4,59 Euro: Base Price: 1 kg = 65,57 Euro: Availability: 6 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Discount: 2,1 percent on our old price: Shipping Weight: 73 g...
: Description (shortened):

This one is made using a sublime formula but is everything but formulaic. Freshly roasted walnuts, steeped in red wine and elderflower syrup and thrown into a light almond praline, enhanced with white chocolate, cinnamon and a bit of orange oil and covered in milk chocolate with a 60% cocoa content...

Zotter Organic Chocolate White with Honey Caramel Für Brave

: Unit: 70 g: Price: 3,89 Euro: Base Price: 1 kg = 55,57 Euro: Availability: Sold out - This product isn't deliverable anymore: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 74 g...
: Description (shortened):

with a chocolate almond cream and delicious honey brittles. Coated with white chocolate. Enjoy or give away this delicious chocolate treat to your loved ones...

Zotter Organic Chocolate Wild Berries with Vanilla

: Unit: 70 g: Price: 4,95 Euro: Base Price: 1 kg = 70,71 Euro: Availability: 8 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 85 g...
: Description (shortened):

A shooting star. The very idea of a fruity filling consisting of strawberries, blueberries and raspberries with genuine vanilla for the finishing touch before slipping under a milk chocolate couverture creates a tickling feeling. Top fruit chocolate! "It couldn’t be better!"...

Zotter Organic Cocoa Bar Coconut Mango Oat

: Unit: 70 g: Price: 4,95 Euro: Base Price: 1 kg = 70,71 Euro: Availability: 2 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 90 g...
: Description (shortened):

Plant-based & no added sugar: a milk chocolate alternative with a coconut touch and mango flavour. The creation does not contain any added sugar, but has a natural sweetness that comes from coconut, mango fruit and oat drink. The mango fruit, coconut flakes, coconut milk and oat drink are ground into a fine powder, resulting in a homogeneous textu...

Zotter Organic Cocoa Bar Labooko Espresso

: Unit: 2 times 35 g: Price: 4,95 Euro: Base Price: 1 kg = 70,71 Euro: Availability: 9 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 78 g...
: Description (shortened):

A coffee to savour. This highly aromatic coffee bar contains as much flavour and caffeine as a double espresso. Made from fair-trade organic Arabica coffee beans from Colombia, Mexico, Peru and Ethiopia, with a touch of Robusta from India, which are roasted and ground in the company’s own coffee roastery to be blended with pure cocoa butter, raw ca...

Zotter Organic Cocoa Nibs

: Unit: 100 g: Price: 6,99 Euro: Base Price: 1 kg = 69,90 Euro: Availability: 3 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 111 g...
: Description (shortened):

Roasted Manabi-Inti Select cocoa beans from Ecuador, pealed and chopped into nice little cocoa nibs. Pure cocoa energy which can be nibbled immediately, as Latin Americans would do, or used to refine dishes and desserts...

Zotter Organic Coconut Bar White Labooko

: Unit: 2 times 35 g: Price: 4,95 Euro: Base Price: 1 kg = 70,71 Euro: Availability: 7 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 79 g...
: Description (shortened):

Coconut bar with cocoa butter. A vegan white bar with a seductive coconut flavour. Instead of milk, this creation is made with coconut milk and finely ground coconut flakes, combined with pure cocoa butter, raw cane sugar and genuine bourbon vanilla - with sunflower lecithin. A sweet bar with a fantastically exotic Caribbean touch...

Zotter Organic Coconut Marzipan Chocolate, vegan

: Unit: 70 g: Price: 4,59 Euro: Base Price: 1 kg = 65,57 Euro: Availability: 5 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Discount: 2,1 percent on our old price: Shipping Weight: 75 g...
: Description (shortened):

Noble Bitter Chocolate filled with 24% coconut praline and 26% marzipan. Sweet Dreams: a fine almond marzipan, combined with a crispy coconut praline layer with roasted coconut flakes. Enveloped in dark chocolate with a 70% cocoa content. A sweet, vegan creation!...

Zotter Organic Coffee Toffee

: Unit: 70 g: Price: 4,95 Euro: Base Price: 1 kg = 70,71 Euro: Availability: 4 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 75 g...
: Description (shortened):

A first class bonbon with an exciting play of caramel and coffee aromas: A fine layer of caramel on almond praline, coated in coffee couverture, which develops this brilliant coffee drive because the fair trade arabica coffee beans are turned directly into coffee choco bean-to-bar...

Zotter Organic Collection A Cocoa Trip Around The World

: Unit: 380 g: Price: 42,50 Euro: Base Price: 1 kg = 111,84 Euro: Availability: Already backordered - Available again soon: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 733 g...
: Description (shortened):

A gift set with 26 different types of chocolate. Immerse yourself in the world of chocolate and experience how different cocoa tastes. With 20 small Labooko Minis from the best cocoa regions in the world, from dark to milk chocolate to purely plant-based bars. With the Labooko "72% Opus 5" you will experience a top cuvé...

Zotter Organic Collection Chocolate and Fruit Bars

: Unit: 85 g: Price: 9,00 Euro: Base Price: 1 kg = 105,88 Euro: Availability: 6 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 95 g...
: Description (shortened):

6 creamy chocolate bars with fruity and zesty fillings ranging from raspberry to Marc de Champagne. There are also 4 fruit and nougat duo varieties from the "drunter & drüber" range. A sweet adventure for those with a big sweet tooth. 6 Nashido varieties: raspberry, blackcurrant, caramel nougat, peppermint, Marc de Champagne, hazelnut. ...

Zotter Organic Dark Choco Mousse

: Unit: 70 g: Price: 4,85 Euro: Base Price: 1 kg = 69,29 Euro: Availability: 9 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Discount: 2,0 percent on our old price: Shipping Weight: 77 g...
: Description (shortened):

Incredibly chocolatey and tender-melting. A soft mousse filling with a high-percentage dark chocolate, it melts immediately while bursting with chocolate aromas. It’s covered with a classic dark chocolate with 70% cacao power. Gentle and sweet on the outside and intense on the inside pure chocolate indulgence! For chocolate lovers or for those who want to...

Zotter Organic Dark Chocolate Cashew Nuts Raspberries

: Unit: 70 g: Price: 4,95 Euro: Base Price: 1 kg = 70,71 Euro: Availability: 9 units in stock, Dispatched on Wednesday: Note: Including value added tax, plus shipping costs: Shipping Weight: 74 g...
: Description (shortened):

Pure dark chocolate with 70% cocoa content, which melts beautifully in the mouth thanks to the cashew nougat, whilst the fruity raspberries come through in the background. A chocolatey, berry-flavoured treat you simply can’t resist...

Scroll to Top