: Enhet: 15 gånger 1,8 g: Pris: 4,70 Euro: Grundpris: 1 kg = 174,07 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 47 g...
: Beskrivning (förkortad):
Koffeinfritt grönt te är ett alternativ för dig som föredrar koffeinfria drycker, men ändå inte vill avstå från grönt te. Koffeinet teina avlägsnas försiktigt utan lösningsmedel med hjälp av en högtrycks-koldioxidprocess. På så sätt bevaras den fina smaken och ingredienserna i grönt te i stor utsträckning. Koffeinfritt grönt te kan drickas sent på e...
: Enhet: 40 gånger 1,8 g: Pris: 10,77 Euro: Grundpris: 1 kg = 149,58 Euro: Tillgänglighet: 1 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 107 g...
: Beskrivning (förkortad):
I en stor förpackning med 40 tepåsar. Detta te är ett alternativ för dig som föredrar koffeinfria drycker, men ändå inte vill avstå från grönt te. Koffeinet teina avlägsnas försiktigt utan lösningsmedel med hjälp av en högtrycksprocess med koldioxid. På så sätt bevaras den fina smaken och ingredienserna i grönt te i stor utsträckning. Koffeinfritt g...
: Enhet: 15 gånger 1,8 g: Pris: 4,49 Euro: Grundpris: 1 kg = 166,30 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 48 g...
: Beskrivning (förkortad):
I den lilla asken med 15 tepåsar. Det traditionella gröna teet är en integrerad del av Fjärran Östern. I motsats till svart te är detta stimulerande te inte fermenterat och har en något bitter smak. Tack vare den skonsamma torkningen och bearbetningen av de gröna, färska bladen bevaras den naturliga, fräscha aromen hos grönt te...
: Enhet: 40 gånger 1,8 g: Pris: 10,14 Euro: Grundpris: 1 kg = 140,83 Euro: Tillgänglighet: Redan restnoterad - Snart tillgänglig igen: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 107 g...
: Beskrivning (förkortad):
Det traditionella gröna teet är en integrerad del av Fjärran Östern. I motsats till svart te är detta stimulerande te inte fermenterat och har en något bitter smak. Tack vare den skonsamma torkningen och bearbetningen av de gröna, färska bladen bevaras den naturliga, fräscha aromen hos grönt te...
: Enhet: 250 g: Pris: 9,41 Euro: Grundpris: 1 kg = 37,64 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 265 g...
: Beskrivning (förkortad):
i den lilla 250 g förpackningen för att bli bekant med. I begynnelsen var det gröna teet. Fem årtusenden innan svart te erövrade Europa i mitten av 1700-talet var det redan populärt i Asien. För japanerna är det en väsentlig del av deras kultur. En del av denna livsstil är teceremonin. Fördelarna med grönt te har också varit kända i västvärlden i nå...
: Enhet: 500 g: Pris: 14,54 Euro: Grundpris: 1 kg = 29,08 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 525 g...
: Beskrivning (förkortad):
I begynnelsen var det gröna teet. Svart te var populärt i Asien redan fem årtusenden innan det erövrade Europa i mitten av 1700-talet. För japanerna är det en väsentlig del av deras kultur. En del av denna livsstil är teceremonin. Fördelarna med grönt te har också varit kända i västvärlden sedan några år tillbaka och bidrar till dess popularitet...
: Enhet: 20 gånger 1,5 g: Pris: 3,55 Euro: Grundpris: 1 kg = 118,33 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 74 g...
: Beskrivning (förkortad):
Klassiskt grönt te: ett måste för alla som uppskattar dess delikata syrliga smak. De gröna tebladen odlas och mognar på en plantage i de indiska bergen under optimala förhållanden, vilket gör att de kan utveckla sin fulla arom...
: Enhet: 16 gånger 1,8 g: Pris: 3,44 Euro: Grundpris: 1 kg = 119,44 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 66 g...
: Beskrivning (förkortad):
är ett grönt te med apelsin, kanel, anis och andra kryddor. Brygg bara med färskt, varmt vatten och njut. Upptäck smaken av det ekologiska örtteet Organic Loving och förädla det med honung eller socker...
: Enhet: 18 gånger 1,2 g: Pris: 4,07 Euro: Grundpris: 1 kg = 188,43 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 61 g...
: Beskrivning (förkortad):
När livet ger henne citrongräs gör Lady Green te av det. Ganska uppfriskande för en fin dam. Den aromatiska blandningen för samman grönt te och citrongräs under en hatt. Njut av en gräsbevuxen, syrlig, citronliknande kopp...
: Enhet: 100 g: Pris: 4,70 Euro: Grundpris: 1 kg = 47,00 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 117 g...
: Beskrivning (förkortad):
i den lilla förpackningen med 100 g. En klassiker bland gröna teer är Chun Mee - starkt, behagligt syrligt med en frisk touch. Chun Mee betyder "värdefulla ögonbryn". Teet bär detta namn eftersom de är lätt böjda och påminner om ett ögonbryn efter att bladen har rullats. Det gröna teet passar bra till kryddiga, starka och rejäla måltider...
: Enhet: 90 g: Pris: 4,49 Euro: Grundpris: 1 kg = 49,89 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 108 g...
: Beskrivning (förkortad):
Mate-te är en uppfriskande dryck som vitaliserar trötta lemmar. Det skimrar i en intensiv gulgrön färg efter infusion. Aromen är gräsig och rökig med en lätt sötma. Det passar bra till rejäla måltider med nötkött och svamp eller till ett smakrikt eftermiddagste...
: Enhet: 100 g: Pris: 4,70 Euro: Grundpris: 1 kg = 47,00 Euro: Tillgänglighet: 10 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 118 g...
: Beskrivning (förkortad):
i den lilla 100 g-förpackningen för att bredda din samling av grönt te. Som namnet antyder verkar det här teet vara extremt starkt och lovande. Bladen är rullade till små kulor och påminner om krut. Ett intensivt grönt te med en lätt rökig, gräsig och härlig smak. Passar bra till asiatiska rätter som sushi och maki, och framhäver även den fulla smaken...
: Enhet: 18 gånger 1,5 g: Pris: 4,07 Euro: Grundpris: 1 kg = 150,74 Euro: Tillgänglighet: 15 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 65 g...
: Beskrivning (förkortad):
Jasminblommor ger detta gröna te en aromatisk, blommig ton som kompletteras av härliga, delikat syrliga nyanser. Det gröna teet ångas över jasminblommor så att teet absorberar den delikata blommiga buketten. Teet kan rekommenderas till asiatiska måltider och lättare rätter...
: Enhet: 100 g: Pris: 5,64 Euro: Grundpris: 1 kg = 56,40 Euro: Tillgänglighet: 12 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 116 g...
: Beskrivning (förkortad):
Under produktionen ångas det gröna teet över jasminblommor, vilket ger det gröna teet en väldoftande och blommig ton. Smaken kompletteras av härliga, delikata och syrliga nyanser. Teet passar bra till asiatisk mat och lättare rätter...
: Enhet: 90 g: Pris: 4,80 Euro: Grundpris: 1 kg = 53,33 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 105 g...
: Beskrivning (förkortad):
När livet ger henne citrongräs gör Lady Green te av det. Den speciella blandningen kombinerar syrligt grönt te och citrongräs. Den lätt citronartade aromen smakar gott från morgon till kväll, oavsett om det dricks varmt eller kallt. Prova en kopp Lady Green till asiatiska rätter eller sommarsallader. Ganska uppfriskande för en fin dam...
: Enhet: 40 g: Pris: 5,22 Euro: Grundpris: 1 kg = 130,50 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 57 g...
: Beskrivning (förkortad):
Pai Mu Tan betyder "vit pion" och bär detta namn eftersom bladen efter infusionen påminner kineserna om en pion. För Pai Mu Tan torkas känsliga knoppar och de två yngsta bladen noggrant. Teet förtrollar med en blommig, men också subtil syrlig ton. Smaken är balanserad och teet passar bra till lätta sommarsallader, rätter med baljväxter, hummus och li...
: Enhet: 18 gånger 1 g: Pris: 4,07 Euro: Grundpris: 1 kg = 226,11 Euro: Tillgänglighet: 7 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 59 g...
: Beskrivning (förkortad):
Bokstavligt översatt betyder Pai Mu Tan "vit pion". Teet bär detta namn eftersom bladen påminner kineserna om en pion efter infusionen. För Pai Mu Tan torkas späda knoppar och de två yngsta bladen. Dess balanserade smak passar bra till lätta sommarsallader och rätter med baljväxter. Hummus och linssoppa drar också nytta av dess smak som en medföljand...
: Enhet: 18 gånger 1,75 g: Pris: 4,18 Euro: Grundpris: 1 kg = 132,70 Euro: Tillgänglighet: Redan restnoterad - Snart tillgänglig igen: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 56 g...
: Beskrivning (förkortad):
Endast en liten elit bland Japans teodlare kan producera matcha-te i speciella skuggade teplantager. Detta te är en kombination av de finaste gröna tebladen med premium matcha och blir en harmonisk blandning med en typisk, delikat söt smak...
: Enhet: 16 gånger 1,6 g: Pris: 3,13 Euro: Grundpris: 1 kg = 122,27 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 55 g...
: Beskrivning (förkortad):
I Japan är Sencha det mest populära vardagsteet. Detta Sencha kommer från vårskörden och har en mycket aromatisk, mjuk och mild smak. Tillverkas skuret från hela blad - i en pyramidpåse med stor volym för full arom- och smakutveckling...
: Enhet: 16 gånger 1,4 g: Pris: 3,13 Euro: Grundpris: 1 kg = 139,73 Euro: Tillgänglighet: 1 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 52 g...
: Beskrivning (förkortad):
Citron passar utmärkt ihop med grönt te, och matcha kompletterar smaken. Först träder citronen fram: frisk, syrlig och sprudlande. Sedan träder det gröna teet fram: lugnt, delikat, med en mild strävhet. Och alldeles i slutet sätter matchan det sista gröna utropstecknet. I en stor pyramidformad tepåse som låter hela aromen och smaken utvecklas...