: Enhet: 100 g: Pris: 4,91 Euro: Grundpris: 1 kg = 49,10 Euro: Tillgänglighet: 1 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 108 g...
: Beskrivning (förkortad):
Citronskal och citronarom ger detta fina gröna te en rejäl, syrlig, lemonadliknande karaktär. Njut av teet lätt sötat eller rent. Drick det varmt eller kallt...
: Enhet: 100 g: Pris: 5,12 Euro: Grundpris: 1 kg = 51,20 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 110 g...
: Beskrivning (förkortad):
I mer än tusen år har kineserna blandat färska jasminblommor med grönt te för att smaksätta det. Noggrant bearbetade, silverfärgade blad med en intensiv arom...
: Enhet: 100 g: Pris: 4,91 Euro: Grundpris: 1 kg = 49,10 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 112 g...
: Beskrivning (förkortad):
Jasminen med sina förföriskt doftande vita blommor ger detta te dess typiska smak och namn. Efter att smaken har passerat avlägsnas blommorna igen. Kvar blir ett grönt te med den karaktäristiska blomsmaken...
: Enhet: 50 g: Pris: 4,91 Euro: Grundpris: 1 kg = 98,20 Euro: Tillgänglighet: Redan restnoterad - Snart tillgänglig igen: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 61 g...
: Beskrivning (förkortad):
Fint, doftande grönt te som specialitet. Det berömda drakens fontän-teet ger en fantastisk infusion med jadegrön färg. Tack vare sin fina smak och delikata arom passar det när som helst på dagen...
: Enhet: 75 g: Pris: 4,60 Euro: Grundpris: 1 kg = 61,33 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 87 g...
: Beskrivning (förkortad):
Kukicha tillverkas av bladnerverna och de fina stjälkarna och har en frisk och väldoftande smak. Det framställs enligt traditionell japansk metod och är perfekt som ett trevligt kvällste tack vare sin låga koffeinhalt...
: Enhet: 30 g: Pris: 11,71 Euro: Grundpris: 1 kg = 390,33 Euro: Tillgänglighet: 11 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 38 g...
: Beskrivning (förkortad):
Grönt tepulver blir också alltmer populärt och välkänt utanför sitt hemland Japan. Det mals långsamt på stenkvarnar och är perfekt för att tillreda matchate eller för att förädla utsökta rätter. Krämigt och silkeslent i gommen, med en härlig umamismak...
: Enhet: 50 g: Pris: 7,00 Euro: Grundpris: 1 kg = 140,00 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 62 g...
: Beskrivning (förkortad):
Detta Tie Guan Yin får sin unika ljusgröna och blommiga arom genom noggrann bearbetning av de handplockade bladspetsarna. I dess arom är den orkidéliknande tonen viktig. Njut av teet sötat eller rent...
: Enhet: 75 g: Pris: 8,99 Euro: Grundpris: 1 kg = 119,87 Euro: Tillgänglighet: 1 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 86 g...
: Beskrivning (förkortad):
Japanska teer kännetecknas av en rikedom av vitala ämnen, vilket uppnås genom att skugga teplantorna med nät. På grund av sin låga koffeinhalt men höga tanninhalt är detta Bancha ett utsökt familjeté och törstsläckare. Den speciella färskheten och aromen skyddas genom att fyllas i en kväveatmosfär...
: Enhet: 50 g: Pris: 13,39 Euro: Grundpris: 1 kg = 267,80 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 61 g...
: Beskrivning (förkortad):
Ädel daggdroppe. Detta är översättningen av namnet. Japan Gyokuro är det japanska gröna bladteet av högsta kvalitet från Kagoshima-regionen. Det får sin rikedom på vitala ämnen och den väldoftande, milda och söta aromen genom att plantorna skuggas helt med mörka nät. Den speciella färskheten hos detta Gyokuro skyddas av förpackningen i en kväveatm...
: Enhet: 75 g: Pris: 8,78 Euro: Grundpris: 1 kg = 117,07 Euro: Tillgänglighet: 5 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 86 g...
: Beskrivning (förkortad):
Teet har en frisk och väldoftande arom. Japanska teer kännetecknas av en rikedom av vitala ämnen, vilket uppnås genom att skugga teplantorna med nät. Den friska och väldoftande aromen hos Sencha grönt te skyddas av förpackningen i en kväveatmosfär...
: Enhet: 40 g: Pris: 4,60 Euro: Grundpris: 1 kg = 115,00 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 51 g...
: Beskrivning (förkortad):
Detta storbladiga, naturliga te med de ljust skimrande knopparna kallas också vit pion. Tebladen har soltorkats. Drick Pai Mu Tan Organic White Tea med socker eller honung och njut av den utsökta smaken...
: Enhet: 50 g: Pris: 5,22 Euro: Grundpris: 1 kg = 104,40 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 61 g...
: Beskrivning (förkortad):
Delikata fruktiga aromer är koncentrerade i de långa, silvergröna bladknopparna. Teet är gjort på långa, vridna bladknoppar. Njut av White Monkey Tea varmt eller kallt...
: Enhet: 20 gånger 1,5 g: Pris: 4,39 Euro: Grundpris: 1 kg = 146,33 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 74 g...
: Beskrivning (förkortad):
Väck din själ och ge energi till din kropp. Låt örterna dansa i koppen så att grönt te, citron och maskros kan veckla ut sig fritt. Och njut av fin matcha för en krispig start på dagen...
: Enhet: 20 gånger 1,5 g: Pris: 4,39 Euro: Grundpris: 1 kg = 146,33 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 75 g...
: Beskrivning (förkortad):
Finaste smaragdgröna Matcha-pulver återställer snabbt din kraft med Fairtrade Green Tea av högsta kvalitet: Kinesiskt Sencha, indiskt och vietnamesiskt Outhu Suoi transition. Välkommen till en magisk ny värld av te...
: Enhet: 100 g: Pris: 26,05 Euro: Grundpris: 1 kg = 260,50 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 138 g...
: Beskrivning (förkortad):
Matcha för matlagning! Det som främst har varit känt som en ädel dryck har nu äntligen hittat sin väg in i recepten i det moderna köket. Denna ekologiska matcha är en högkvalitativ naturprodukt som tillverkas i en komplex produktion enligt miljöstandarder. Den starka smaken är perfekt för kulinarisk användning. Förutom det höga innehållet av antioxidanter är det särsk...
: Enhet: 30 g: Pris: 29,19 Euro: Grundpris: 1 kg = 973,00 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 75 g...
: Beskrivning (förkortad):
Till Raab Matcha Green Tea Powder används endast de mycket finmalda tebladen. Matcha är en av de äldsta typerna av te i Japan. Endast ett fåtal bönder har bemästrat konsten att producera matcha-te. Fyra veckor före skörden täcks teplantagerna över och utsätts därmed för mindre solljus. Detta ger tebladen deras typiska smak. När tebladen har torkat mals de till e...
: Enhet: 15 gånger 1,6 g: Pris: 4,49 Euro: Grundpris: 1 kg = 187,08 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 58 g...
: Beskrivning (förkortad):
Enligt legenden upptäcktes grönt te redan av den kinesiske kejsaren Chen Nung år 2750 f.Kr. Det icke-fermenterade, stimulerande teet med värdefulla ingredienser produceras nu i nästan alla kända teodlingsregioner i världen. Salus ekologiska gröna te Himalaya kommer från nordöstra Indien. Det skördas i små ekologiskt odlade teträdgårdar mellan Nepal och Bh...
: Enhet: 15 gånger 1,6 g: Pris: 4,49 Euro: Grundpris: 1 kg = 187,08 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 57 g...
: Beskrivning (förkortad):
Grönt te jasmin är traditionellt doftsatt med ekologiska jasminblommor. De färska blommorna läggs i lager med teet och ångas tillsammans med vattenånga. Efteråt sorteras blommorna noggrant ut för hand. Denna process upprepas flera gånger och ger jasminteet dess exceptionellt härliga doft...