: Enhet: 40 g: Pris: 5,85 Euro: Grundpris: 1 kg = 146,25 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 48 g...
: Beskrivning (förkortad):
En komposition av det finaste vita teet från regnskogarna i norra Laos och fin bergamottolja. White Earl Grey är ett alternativ till det klassiska Earl Grey och vänder sig till teälskare som inte gillar svart te men uppskattar bergamott och fördelarna med vitt te...
: Enhet: 100 g: Pris: 4,80 Euro: Grundpris: 1 kg = 48,00 Euro: Tillgänglighet: 1 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 108 g...
: Beskrivning (förkortad):
Fint, milt rökigt ekologiskt grönt te. I Kina kallas denna sort för Zhou Cha bollte. Efter skörden steriliseras bladen kort i trummor och rullas lätt. Sedan kastas de i mekaniska wokar tills de får sin sfäriska form. Eftersom wokarna eldas med trä får teet en mer eller mindre rökig karaktär. När teet är torrt siktas det i olika bladkv...
: Enhet: 100 g: Pris: 25,63 Euro: Grundpris: 1 kg = 256,30 Euro: Tillgänglighet: 23 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 114 g...
: Beskrivning (förkortad):
i 100 g ekonomiförpackning. Ursprunget till Cha Do Korea Garucha Matcha är den sydkoreanska vulkanön Jeju. Skuggade teer av hög kvalitet mals till fint pulver. Detta är den högsta kvaliteten av koreansk ekologisk Matcha och kännetecknas av friskhet och sötma...
: Enhet: 50 g: Pris: 5,85 Euro: Grundpris: 1 kg = 117,00 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 59 g...
: Beskrivning (förkortad):
En blandning av stjälkar och blad från tebusken. Söt och karamellaktig smak. Det lösta teet ska dra i ca 4060 sekunder. Njut av det gröna teet rent, sötat med honung eller socker. Koppla av med en varm kopp färskt te...
: Enhet: 20 gånger 1,5 g: Pris: 2,50 Euro: Grundpris: 1 kg = 83,33 Euro: Tillgänglighet: 24 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 50 g...
: Beskrivning (förkortad):
Milt grönt te från de sista regnskogarna i södra Indien. Odlat i Singampattis teträdgårdar. Koppla av med en fräsch och varm kopp grönt te. Njut av det rent, sötat med socker eller honung...
: Enhet: 100 g: Pris: 4,49 Euro: Grundpris: 1 kg = 44,90 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 109 g...
: Beskrivning (förkortad):
Denna tesort kallas Zhen Chin Cha i Kina. Teet är ljust och har en ljus färg. Den största skillnaden mot andra gröna teer är steriliseringen med ånga. De färska tebladen pressas genom en ångtunnel med hjälp av en skruv och steriliseras på så sätt. Därefter torkas de steriliserade bladen, rullas och torkas igen i flera steg. Slutligen formas de mek...
: Enhet: 200 g: Pris: 7,63 Euro: Grundpris: 1 kg = 38,15 Euro: Tillgänglighet: 32 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 212 g...
: Beskrivning (förkortad):
Bergsstammarna H'mong och Dao lever i regnskogarna i norra Vietnam. I tusentals år har de skördat bladen från teplantan som växer vilt i skogarna. Aromatiskt och komplext. Framkallar en ljus, gulgrön varm dryck i din kopp...
: Enhet: 20 gånger 2 g: Pris: 2,50 Euro: Grundpris: 1 kg = 62,50 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 61 g...
: Beskrivning (förkortad):
Torkat te från Kina som inte är fermenterat. I den kinesiska provinsen Fujian finns en liten region där denna specialitet har producerats i tusentals år. De färska unga skotten torkas långsamt och varsamt. Det vita teet är lite bearbetat och har låg koffein- och tanninhalt. Aromatiskt och milt i smaken...
: Enhet: 75 g: Pris: 6,79 Euro: Grundpris: 1 kg = 90,53 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 85 g...
: Beskrivning (förkortad):
Ett lakto-fermenterat te från vild insamling. Mjölksyrafermenteringen skapar den typiska söta, lite jordiga smaken. Yunnan Pu Erh Organic Black Tea skimrar djupt rött i koppen...
: Enhet: 130 g: Pris: 7,74 Euro: Grundpris: 1 kg = 59,54 Euro: Tillgänglighet: 6 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 179 g...
: Beskrivning (förkortad):
Upptäck den mjuka, jordiga smaken och den subtila värmen i denna Matcha Latte. Den noggrant utformade blandningen kombinerar ren matcha med en delikat antydan av stjärnanis. Denna mix ger en välbalanserad och naturligt utsökt smak utan tillsatt socker ingredienserna innehåller naturligt socker. För 2530 drinkar...
: Enhet: 40 g: Pris: 7,74 Euro: Grundpris: 1 kg = 193,50 Euro: Tillgänglighet: Redan restnoterad - Snart tillgänglig igen: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 54 g...
: Beskrivning (förkortad):
kommer från högt belägna små teträdgårdar, där tebladen fortfarande plockas för hand. Genom dimman som ständigt leker runt bergssluttningarna i Zhenjiang-provinsen kittlas tebladen försiktigt av solen. På grund av detta milda klimat växer de upp mycket långsamt. Efter noggrann fuktning med ånga skapas den exceptionellt väldoftande blommiga dimman med lätt sötma...
: Enhet: 100 g: Pris: 6,58 Euro: Grundpris: 1 kg = 65,80 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 113 g...
: Beskrivning (förkortad):
För detta ekologiska gröna te ångas de färska tebladen omedelbart efter skörden. Sedan får de torka i solen och slutligen rullas de för hand. Chun-Mee betyder översatt "dyrbart ögonbryn" och är en anspelning på den mjukt böjda formen på de rullade tebladen. Det här populära gröna teet har en stark, lätt syrlig smak...
: Enhet: 100 g: Pris: 8,99 Euro: Grundpris: 1 kg = 89,90 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 118 g...
: Beskrivning (förkortad):
kommer från nordöstra Indien. I små, ekologiskt odlade teträdgårdar mellan Nepal och Bhutan skördas bladen från Himalayas teväxt Camellia sinensis och ångas sedan på japanskt vis med ånga. Ch'uan Himalaya förtrollar med en finaromatisk, delikat blommig smak...
: Enhet: 100 g: Pris: 8,99 Euro: Grundpris: 1 kg = 89,90 Euro: Tillgänglighet: 2 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 120 g...
: Beskrivning (förkortad):
är ett delikat doftande, smaksatt med naturlig jasminblomma, kinesiskt te. Den traditionella källväxten för grönt te är teplantan Camellia sinensis. Smakskillnaderna mellan olika sorter beror främst på landskaps- och klimatförhållanden samt på plockning och bearbetning av bladen. Chuan Green Teas är noggrant utvalda och bearbetas med särskild omsorg...
: Enhet: 75 g: Pris: 6,48 Euro: Grundpris: 1 kg = 86,40 Euro: Tillgänglighet: Redan restnoterad - Snart tillgänglig igen: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 94 g...
: Beskrivning (förkortad):
är ett fint, balanserat te med en antydan till söt beska och friskt grönt. Chuan Sencha är ett försiktigt ångat grönt te från Kina enligt japansk tradition. För att förhindra fermentering ångas de lätt vissna bladen från teplantan Camellia sinensis försiktigt med vattenånga efter skörd. Detta bevarar den friska, aromatiska gröna smaken som kännetecknar klass...
: Enhet: 250 g: Pris: 11,71 Euro: Grundpris: 1 kg = 46,84 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 268 g...
: Beskrivning (förkortad):
kommer från den kinesiska provinsen Zhejian. Efter skörden rostas bladen från teplantan camellia sinensis en kort stund och rullas och torkas sedan upprepade gånger. Denna produktionsmetod leder till den typiska glänsande kulan och den starka, fina syrliga smaken. Gunpowder är ett särskilt uppiggande grönt te...
: Enhet: 100 g: Pris: 6,58 Euro: Grundpris: 1 kg = 65,80 Euro: Tillgänglighet: 4 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 118 g...
: Beskrivning (förkortad):
i den mindre förpackningen om 100 g. Chuan Gunpowder odlas i den kinesiska provinsen Zhejian. Efter skörden rostas bladen från teplantan Camellia sinensis kortvarigt och rullas sedan igen och torkas. Denna produktionsmetod leder till den starka, fintorkade smaken. Chuan Gunpowder är ett särskilt uppiggande grönt te...
: Enhet: 30 g: Pris: 21,24 Euro: Grundpris: 1 kg = 708,00 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 75 g...
: Beskrivning (förkortad):
Matcha är ett finmalt japanskt grönt te. Tebuskarna skuggas före skörden, vilket ger teet dess djupa gröna färg. Noggrant utvalda teblad plockas, ångas, torkas och mals traditionellt till ett fint pulver med hjälp av kvarnar av granit. Perfekt att avnjuta som det är eller i läckra kreationer som till exempel en matcha latte...
: Enhet: 40 g: Pris: 5,54 Euro: Grundpris: 1 kg = 138,50 Euro: Tillgänglighet: 3 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 54 g...
: Beskrivning (förkortad):
För teet rullas tebladen och fermenteras lätt. Rostningen bryter den process som annars är typisk för svarta teer och varar längre. Oolong betyder svart drake eller svart orm. Enligt legenden skrämde den svarta ormen en bonde vid produktionen av grönt te. Innan han vågade torka bladen var de redan lätt fermenterade, vilket ger Oolong sin fylliga, aromatiska...
: Enhet: 40 g: Pris: 5,43 Euro: Grundpris: 1 kg = 135,75 Euro: Tillgänglighet: 1 st. i lager, Skickad den måndag: Observera: Inklusive mervärdesskatt, plus fraktkostnader: Fraktvikt: 56 g...
: Beskrivning (förkortad):
För Chuan Pai-Mu-Tan skördas de första späda bladen och knopparna på våren och torkas försiktigt. Översättningen av Pai-Mu-Tan är: vit pion. Det var namnet på en prinsessa som flydde från sina föräldrars slott för att få vara med sin älskare. Fattigdom störde inte hennes lycka. Enligt legenden skapades Pai-Mu-Tan med sin särskilt milda, delikata blommiga smak frå...